BilgiPsikoloji

6. His Nedir, Altıncı His Duyusu Gerçekten Varmıdır ?

Altıncı His Nedir, 6. hisin detaylı açıklaması

Bir çok muhabette dile getirilir 6. his. İnsanların toplamda 5 duyu organır vardır bunlar; Görme, dutma, koklama, tatma ve dokunma. Bunların yanı sıra İnsanların sadece sezgilerini kullanarak bir takım olayları hissetmelerine de 6.his denir. 6.His hemen hemen bir çok kişinin geçmiş zamanlardan bu güne kadar kullandığı bir kelime oldu ve enerji hakkında olan araştırmalar ile birlikte daha çok konuşulmaya başlandı. Peki 6. his denen ve efsaneleşen bu duyu gerçekten varmıdır ? Kimlerde vardır? Özellikleri nelerdir ? Cevaplar yazımızın devamında…

Bilim insanları 6. his diye bir olayın varlığı asla kabul etmiyor. Hatta Amerikan Ulusal Bilim Akademisi 6. his adı verilen bu duyunun varlığını inkar ediyor. Bilim insanlarına göre 6. his yoktur çünkü ispat edilemez. Bunların dışında felsefe, din ve mistisizimle ilgilenen pek çok bilim adamı ve araştırmacı altıncı hissin var olduğunu kabul ediyor.Aslına bakılırsa altıncı his çoğu zaman geçmiş tecrübeler, kalıtım ve beyninizin siz farkında olmadan bazı durum ve olayları kodlaması sonucu ortaya çıkabiliyor. Eğer daha açıklayıcı olmak gerekirse durumu şöyle bir örnekle izah edebiliriz:

Örneğin yolda yürürken veya sabit dururken birinin sizin arkanızda olduğunu görmezsiniz ama hissedebilirsiniz. Siz o kişiyi görmeseniz bile onun arkanızda olduğunu hissedebilirsiniz. Genellikle bunun nedeni siz her ne kadar fark etmeseniz bile arkanızda bulunan kişinin mikro ölçekteki gölgesini algılamanız. Bununla birlikte arkanızda bulunan kişinin ses frekansları da arkanızdaki kişinin kim olduğunu anlamanızı sağlar.

Konuyu daha iyi anlamanıza yardımcı olacak bir başka örnekte verilebiliriz. Uzun zamandır görüşmediğiniz bir arkadaşınızı aklınızdan geçirirsiniz ve tam o sırada aklınızdan geçen arkadaşınız sizi arar veya yanınıza gelir. Bu durumunda sebebi şudur: Aslında gün içinde pek çok kişi aklınızdan geçmektedir. Ancak bu kişilerin çoğu zaman aklınızdan geçtiğini bile unutursunuz. Aklınızdan geçen pek çok kişi arasında arkadaşınızda vardır. Telefonunuz çaldığında arkadaşınızın aradığını görürsünüz.

Arkadaşınız numarasını gördüğünüzde beyin gün içerisinde o arkadaşınızı anımsadığınızı size hatırlatır. Sizlerde çoğu zaman bu durumun psişik bir güç olduğunu sanırsınız. Aslına bakılırsa eğer o arkadaşınız sizi aramasaydı beyin o kişiyi size hatırlatmayacak ve unutmanıza seneplacaktı.

Bir diğer nokta, deri reseptörlerimizin bazılarının, görsel reseptörlerle evrimsel olarak son derece yakın olmasıdır. Farkında olmasak da ve tam olarak mekanizması henüz aydınlatılmamış olsa da, derimiz esasında bir miktar ışığa da tepki veriyor olabilir. Bu, beynimize, gözümüz haricinde başka noktalarımızdan da çok sınırlı da olsa görsel verinin ulaşması anlamına gelebilir.

Benzer şekilde, çok kısıtlı düzeyde de olsa, vücudumuzla algıladığımız ancak bilinçli olarak fark edemediğimiz sese bağlı titreşimler, algılayamadığımız sesleri istemsiz olarak duymamızı sağlıyor olabilir. Yani sese bağlı olarak oluşan ufak titreşimler, vücudumuzda ve ses duyu organlarımızda titreşimlere neden olarak bilinç altı bir algı doğurabilir. Bu konuda da araştırmalar sürmektedir.

Benzer İçerikler
BilgiYaşam

Meditasyon Nedir, Nasıl yapılır, Faydaları Nelerdir ?

BilgiSAĞLIK

Kan Grubunuz Cinsel Hayatınızı Etkiliyor

BilgiBitkiler

Kenevir Nedir ? Kenevir'in Faydaları

BilgiBilim

Masmavi Gökteki Bulutlar Neden Beyazdır ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir