BilgiTatil ve Seyehat

Tatile Çıkacaklar İçin Vize Başvuru İşlemleri Nasıl Yapılır?

Vize hakkında tüm bilgiler

Yaz ayları yaklaştıkça tatilcileri tatlı bir telaş sarar. Kafalardaki en büyük soru işareti ise vizedir. Peki nedir bu vize nasıl başvurulur ve nasıl tamamlanır? Hepsinin cevabı yazımızın devamında..

VİZE NEREDEN ALINIR?

Vizeler, seyahat edilecek ülkenin, büyükelçiliğinin konsolosluk bölümünden, başkonsolosluğundan alınır. Bazı ülkeler, Fahri Başkonsoloslukları veya Fahri Konsoloslukları aracılığıyla da vize verebiliyor.

VİZE BAŞVURUSU İÇİN GEREKLİ OLAN BELGELER

Vize başvurusunda istenilen belgeler ülkeden ülkeye, seyahat amacına veya başvuranın pasaportunun türüne (diplomatik, hizmet, hususi, umuma mahsus pasaport veya seyahat belgesi) ve hatta zamandan zamana büyük farklılıklar gösterebilmektedir. İlgili temsilcilikten bilgi alınması gerekebilir.

VİZE BAŞVURULARINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR NELERDİR?

Vize başvurusunun en önemli kuralı vize alacak kişinin şahsen başvurmasıdır. Pasaportun kesinlikle yıpranmamış olması gerekiyor. Yıpranmış pasaporta vize alsanız dahi sınırdan geçişiniz sorunlu olabilir. Pasaportunuzu yenilemenizde yarar vardır. (Pasaport başvurusuna ilişkin ayrıntılı bilgi için: www.egm.gov.tr adresindeki internet sitesinden de bilgi alabilirsiniz.

– Pasaportunuzun geçerlilik süresinin başvuru tarihinden itibaren en az bir yıl olmasına dikkat etmelisiniz. Bu hususu vize talep edeceğiniz ülkenin temsilciliğinden teyit ettirmenizde fayda vardır.

– Mülakat sırasında, yetkilinin sorularına doğru cevaplar vermeniz çok önemlidir.

– Başvurunuzu eksiksiz belgelerle yapmalısınız. Tahrif edilmiş veya sahte belgelerle başvuruda bulunmak yasalara göre suçtur.

– Vize bir egemenlik hakkıdır. Bu nedenle başvurunuzun reddedilebileceğini önceden kabul etmelisiniz.

– Mülakat sırasında, yetkilinin, hakkınızda olumlu izlenim edinmesi, başvurunuzun kabul edilme şansını oldukça arttırır.

– Seyahatinizi gerçekleştirebilecek ekonomik olanaklara sahip olduğunuzu belgelemeniz istenebilir.

– Mülakatın genel amacı; seyahat edeceğiniz ülkenin makamlarının bu ülkeye seyahat edecek yabancılar için belirlediği koşulları taşıyıp taşımadığınızı anlamaktır.

– İşsiz iseniz, veya kendinizin ve bakmakla yükümlü olduğunuz kişilerin geçimlerini sağlayabilecek düzenli ve yeterli bir gelir düzeyine sahip değil iseniz, potansiyel bir göçmen olarak kabul edileceğinizden, vize alma şansınız oldukça düşük olacaktır. Bu durumda iseniz, vize başvurusunda bulunmamanız uygun olacaktır.

– Bazı ülkeler vize harcının yanında, yüksek sayılabilecek meblağlarda başvuru veya işlem harcı alabilir. Bu koşullar ülkeden ülkeye değişmektedir. İlgili temsilcilikten bilgi almanızda fayda vardır.

KİMLERE VİZE ALAMAZ?

Bir ülkeye hangi yabancının girebileceğine karar vermek, uluslararası hukuka göre, o devletin egemenlik yetkilerindendir. Bu kural, tartışılmaz temel bir esastır. Devletler ülkelerine hangi yabancıların girebileceğini kendi ulusal çıkarlarına göre belirlerler. Her devletin ülkesine girmeleri yasaklı/sakıncalı yabancılar listesi mutlaka vardır. Ayrıca, yasaklılar listesinde bulunmayan bir yabancıya, ekonomik olarak yük olabileceği, kamu düzenini bozabileceği ve kamu sağlığına risk oluşturabileceği gerekçeleriyle vize verilmemesi kaçınılmazdır.

VİZE BAŞVURUSU REDDEDİLİRSE YENİDEN BAŞVURU YAPILABİLİR Mİ?

Genelde ilgili ülkeler başvuru sayısına sınırlama koymamaktadırlar. Ancak, ilk başvuru koşullarınızda (ekonomik durumunuzun iyileşmesi, seyahat nedeninizin farklı olması gibi) bir değişiklik yok ise, ikinci başvuru para ve zaman kaybına yol açabilecektir. Zira Batılı ülkeler başta olmak üzere, bazı ülkeler vize harcı ve vize işlem harcı adı altında tahsil ettikleri meblağları vize talebi reddedilse dahi iade etmemektedirler.

SCHENGEN VİZESİ NEDİR?

Avrupa Birliği’nde 1995’te yürürlüğe giren Schengen Sözleşmesi ile bu Sözleşmeye taraf ülkeler aralarındaki sınır (“iç sınır” denilmektedir) kontrollerini kaldırmışlardır. Bu şekilde oluşturulan Schengen bölgesinde dış sınır kontrollerinde ortak uygulama ve kurallar hayata geçirilmiştir. Schengen alanı vize, polis ve yargı alanlarındaki işbirliğini kapsamaktadır.

Schengen’e üye ülkeler;

Almanya, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İspanya, İsveç, İtalya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Malta, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, Yunanistan.

AB’ye üye olmayan İsviçre, İzlanda, Norveç ve Lichtenstein da Schengen bölgesine dahildir.

Bir yabancı Schengen bölgesine üye ülkelerden birinin vizesi ile girdiğinde diğerine serbestçe seyahat edebilmektedir. Bununla birlikte, Schengen vize rejimi yönetmeliği uyarınca, Schengen vizesi ilk defa kullanılırken vizenin alındığı ülkeye giriş yapma zorunluluğu vardır. Örneğin, İtalya’nın Temsilciliklerinden alınan vize ile önce İtalya’ya giriş yapılması şarttır. Bu çerçevede, Schengen bölgesine seyahat edecek vatandaşlarımızın vizelerini ilk giriş yapacakları ülkenin temsilciliğinden almaları hususu önem taşımaktadır.

Schengen ülkeleri ortak Schengen Information System-SIS adı verilen bir veri tabanından yararlanırlar. Bu veri bankasında, Schengen ülkelerine girmesi gereken kişilerle ilgili bilgiler başta olmak üzere çeşitli bilgiler yer alır ve üye ülkelerin yetkili makamlarının kullanımına açıktır.

KAYNAKBURDA.NET

Benzer İçerikler
BilgiYaşam

Meditasyon Nedir, Nasıl yapılır, Faydaları Nelerdir ?

BilgiPsikoloji

6. His Nedir, Altıncı His Duyusu Gerçekten Varmıdır ?

BilgiSAĞLIK

Kan Grubunuz Cinsel Hayatınızı Etkiliyor

BilgiBitkiler

Kenevir Nedir ? Kenevir'in Faydaları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir