BilimTEKNOLOJİ

Devrim Niteliğindeki Parmak İzi İle Sarhoşluk ve Uyuşturucu Testi Geliştirildi

Devrim Niteliğindeki Parmak İzi İle Sarhoşluk ve Uyuşturucu Testi Geliştirildi

İnsanların bir parmak izinden sarhoş olup olmadığını tespit edebilen yeni bir uyuşturucu testi Kuzey Galler’deki bir klinikte denendi. Doğu Anglia Üniversitesi’nden bir şirket olan Intelligent Fingerprinting tarafından geliştirilen yeni test, kullanıcıların parmak izi terindeki ilaç izlerini tespit edebiliyor.
Parmak izi örneği toplama işlemi sadece birkaç saniye sürüyor ve tükürük veya idrar içeren geleneksel ilaç test prosedürlerinden daha basit ve hijyenik olacağı söyleniyor. Ayrıca, uzmanlar biyolojik olarak tehlikeli atık bertaraf tesislerine ihtiyaç olmadan bu işlemin gerçekleştirilebileceğini açıklıyor..


Yeni parmak izi ilaç testi şu anda Kuzey Galler’deki Parkland Place kliniğinde rehabilitasyon ve kurtarma yardımcısı CAIS tarafından denemelere tabi tutuluyor. Testte, bir dakikadan az süren bir işlemde on parmak izi ter numunesinin toplandığı küçük bir ilaç tarama kartuşu oluşturuldu. Taşınabilir bir analiz ünitesi daha sonra kartuştan geçere on dakika içinde testteki tüm ilaçlar için ekranda pozitif veya negatif sonuç sağlanıyor.


Bu yeni alkol ve uyuşturucu testinin ne zaman ülkemizde de kullanılacağı henüz netlik kazanmış değil..

Benzer İçerikler
BilimBiyografi

İsaac Newton kimdir ?

TEKNOLOJİUzay

400 Kişilik Yapay Yerçekimli Uzay Oteli 2025'te Hizmete Başlayacak

Cep MobilTEKNOLOJİ

Sağlamlığı ile Gündem Olan LG Q70'in Fiyatı ve Teknik Özellikleri

OtomobilTEKNOLOJİVideo

Yürüyen Araba Üretildi! Hyundai Elevate

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir