BilimBiyografi

Marie Curie kimdir?

Polonyalı bilim insanı Marie Curie kimdir? Marie Curie hayatı nasıldı? Marie Curie buluşları nelerdir? Marie Curie sözleri… Dünyaca ünlü Polonya asıllı kimyager ve fizikçi hakkında herşey..

Marie Curie, 7 Kasım 1867’de Polonya’da dünyaya geldi.Curie kardeşleriyle birlikte annesinin müdürlük yaptığı yurtta kalıyordu. Ülkesindeki mevcut eğitim sistemi yüzünden kadınların üniversiteye gitmesi ve teknik eğitim almaları için yurt dışına gitmeleri gerekmekteydi.

Kardeşi Bronya ile para biriktirdiler. 1885 senesinde Bronya, Sorbonne’da tıp eğitimi görmeye başladı. Mezuniyetinin ardından Bronya, Marie’ye matematik ve fizik eğitimi alması için yardım etti.1891 yılının Kasım ayında başladığı eğitiminde bir buçuk yıl sonunda sınıfının birincisi olarak fizik diploması aldı. 1894 yılında matematik alanında ikinci diplomasını aldı.

1896 yılında öğretmenlik diplomasını aldıktan sonra 1897 yılında daha önce Henri Becquerel’in duyurduğu, uranyum tuzlarının yaydığı, sonraları radyoaktivite olarak adlandırılacak olan ışın üzerinde detaylı bir şekilde çalışmaya başladı.

1898 yılının Temmuz ayında Curie, yeni radyoaktif bir element olan ve uranyumun radyoaktif bozunmasından ortaya çıkan polonyumu bulduğunu duyurdu. 1898 yılının Eylül ayında Fransız kimyacı Eugène-Anatole Demarçay’ın spektroskopi yöntemiyle tanımlanmasına yardım ettiği, doğal radyoaktif element radyumu duyurdular.

1904 yılında doktorasını verdi ve Fransa’da gelişmiş bilim alanında doktora unvanı alan ilk kadın oldu. Aynı yıl radyoaktivite konusundaki araştırmalarından ötürü, kocası ve Becquerel ile paylaştığı Nobel Fizik Ödülü’nü alarak, tarihte Nobel Ödülü alan ilk kadın oldu.1911 yılında radyum ve polonyumun keşfi ve araştırılmasındaki rolünden dolayı Nobel Kimya Ödülü’ne layık görülen Curie, tarihte iki Nobel Ödülüne sahip ilk kişi oldu.

Halen 2 Nobel Ödülüne sahip tek kadındır. Bu dönemde laboratuvar çalışmaları sırasında maruz kaldığı aşırı radyasyondan dolayı hastalık yaşamaya başlayan Curie 1934 yılında Fransa’da kan kanserinden hayatını kaybetti ve bu hastalığı da aşırı radyasyona maruz kalmasına bağlandı. Ölümünden sonra kendisine “Bilim İçin Ölen Kadın” denildi.

Marie’nin radyokaktivite çalışmalarından dolayı, radyokativite birimine “curie” denilmektedir.Marie Curie’nin not defterleri o kadar çok radyasyona maruz kalmıştır ki, ancak kurşun kaplı bölmelerde muhafa edilip radyoaktif korunma malzemeleri ile incelenebilmektedir.

ÖNEMLİ BULUŞLARI:

Dönemin en fazla bilinen bilim insanlarından Becquerel’in yaptığı çalışmaları Marie Curie’ye iletmesi sonrasında, o ve eşi yapmış olduğu çalışmaların ardından Uranyum maden filizinde Uranyumdan başka bir elementin olduğunu ispat etmek adına tonlarca uranyum filizini arındırmaya başladılar.

2 yıl süren bu süzme işlemi ardından az miktarda Bizmut ortaya çıkartıldı. Ancak bunun içerisinde de başka bir element daha olduğunu düşünüyordu. 1898 yılına gelindiği zaman ise çift, Polonyum ismini verdikleri elementi bulduklarını açıkladılar. Lakin sorun tam olarak istedikleri gibi çözüme ulaştırılmamıştı. Çünkü polonyumun çıkarılması sonrasında kalan posa çok daha güçlü idi.

Bu demekti ki, Marie Curie’nin ve eşinin daha yapacak çok daha fazla işi bulunuyordu. Süzme ve arındırma işlemine devam etmeleri sonrasında ise çok uzun yıllar boyunca yapmış oldukları çalışma en nihayetinde istedikleri sonuca ulaşabildi. Bu aşamada ışın etkinliği yüksek olan radyum elementini buldular. Radyumu bulmalarının ardından ise özellikle de sanayi çevrelerindeki kişiler, onlardan ısrarla buluşlarını onlara satmalarını isteseler de çift hiçbir şekilde buluşlarını satma yoluna gitmedi Bunun sonucunda da Becquerel ile birlikte Nobel Ödülü’nü almaya hak kazandılar.

1. Dünya Savaşı esnasında Marie Curie, cerrahlara yardımcı olması adına ön saflara yakın alanlarda Radyolojik merkezler için mobil radyografi üniteleri tedarik etti ve bu üniteler halk arasında Petites Curies olarak adlandırıldı.

1915 yılına gelindiği zaman enfekte dokunun sterilize edilmesi adına sonrasında Radon olarak tanımlanacak radyoaktif gaz ihtiva eden boş bir iğne üretti. Bu iğneden bir milyondan fazla yaralı asker faydalandı.

Fransa içerisinde çok fazla çalışma yapmış olsa da dönemin hükümeti onu kadın olmasından ötürü önceleri yeteri kadar ciddiye almadı. Ancak başarılarının yurtdışında kabul görmesi ve bilim alanında en iyi isimlerden bir tanesi olduğu ortaya çıkmasının ardından Fransa hükümeti de onun başarılarını tanımaya başladı. Böylece Marie Curie yalnızca kendi içerisinde bulunduğu dönemin değil, aynı zamanda günümüzde bile bilim tarihinin en etkili isimlerinden bir tanesi olma özelliğine sahiptir.

SÖZLERİ:

Ben, bilimin yüksek bir güzelliği olduğunu düşünenler arasındayım.

Ben de Nobel gibi düşünüyorum: İnsanlık, yeni keşiflerden kötülüklerden çok iyilikler çıkaracaktır.

Hayatta hiçbir şeyden korkmayın yalnız; her şeyi anlamaya çalışın. Şimdi anlama zamanı, böylece daha az korkabiliriz.

İnsanlar konusunda daha az, fikirler konusunda daha çok meraklı olun.

ÖDÜLLERİ:

1903 – Nobel Fizik Ödülü

1903 – İngiliz Kraliyet Birliği’nden Davy madalyası

1911 – Nobel Kimya Ödülü

1921 – Bilime katkılarından ötürü, Amerika’nın kadınları adına, başkan Warren Harding’ten 1 gram radyum

Benzer İçerikler
Biyografi

Hipokrat Kimdir, Hipokrat Yemini Nedir ?

BilimBiyografi

İsaac Newton kimdir ?

BilimTEKNOLOJİ

Devrim Niteliğindeki Parmak İzi İle Sarhoşluk ve Uyuşturucu Testi Geliştirildi

BiyografiSanat

Nazım Hikmet Ran Kimdir ? Hayatı Ve Eserleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir