Biyografi

Nelson Mandela kimdir?

Nelson Mandela 18 Temmuz 1918 yılında Güney Afrika’nın Doğu Kap kentine bağlı Mvezo köyünde dünyaya geldi. Thembu kabilesinin şefi Gadla Henri Mandela’nın oğlu olarak dopan Nelson Mandela, Fort Hare Üniversitesi ve Witwatersrand Üniversitesi’nde hukuk bölümünü okudu. Güney Afrika Cumhuriyeti’nin ilk siyahi devlet başkanı olan Mandela, 1994-1999 yılları arasında görev yaptı.


Nelson Mandela Kimdir

Kabile şefinin oğlu olan Mandela, üniversitede hukuk eğitimi aldıktan sonra Güney Afrika Cumhuriyeti’nin başkenti Johannesburg’ta sömürgeciliğe karşı olan ANC (Afrika Ulusal Kongresi) partisine katılma kararı aldı ve gençlik kollarının kurucu üyesi oldu. Kışkırtıcı aktivitelerde bulunduğu öne sürülerek 1962 yılında tutuklandı ve 1964’te müebbet hapis cezası aldı. 1990 yılına kadar hapiste kalan Mandela, onun için başlatılan uluslararası kampanya sayesinde 72 yaşında tekrar özgürlüğüne kavuşarak beraat etti.

27 yılı aşkın hapis hayatından sonra ANC partisinin başına geçen Mandela, otobiyografisini yazdı. 1994 yılında dönemin başkanı Frederik Willem de Klerk ile girdiği seçim mücadelesini açık ara kazandı. Devlet başkanı olduktan sonra Güney Afrika’daki Apartheid denen ve yasalarla desteklenen ırk ayrımı kavramını sildi. Yeni bir anayasa, toprak reformu, yoksullukla mücadele planı, sağlık düzenlemeleri ve eğitim yenilikleri gibi politikalarla ülkesini kalkındırmayı başardı.

Uluslararası barışta da önemli roller oynayan Mandela, Libya ve Birleşik Krallık arasında Lockerbie Faciası’na ilişkin müzakerelerde arabulucu oldu. Ülkesinde ikinci bir seçime girmeyi reddeden ve gerekli kalkınmayı sağladıktan sonra yeni bir seçime giden Mandela, yerini yardımcısı Thabo Mvuyelma Mbeki’ye bıraktı. Siyasetten sonra ulusal lider olarak kabul edildi ve kendisini hayır işlerine, yoksulluk ve AIDS ile mücadeleye adadı.

1992 yılında aldığı Atatürk Uluslarası Barış Ödülü, 1993 yılında aldığı Nobel Barış Ödülü, Amerika Birleşik Devletleri Başkanlığı Özgürlük Madalyası ve Sovyet Lenin Nişanı sahibi olması onun uluslarası kabul gören bir barış elçisi olmasını sağladı. 300’e yakın ödülü olan Mandela, Güney Afrika’da Ulusun Babası ünvanını aldı. Nelson Mandela 5 Aralık 2013 tarihinde solunum yolu enfeksiyonu sebebiyle 95 yaşında hayata gözlerini yumdu. Hemen hemen tüm dünyanın saygı duyduğu bir insandı..

Benzer İçerikler
Biyografi

Hipokrat Kimdir, Hipokrat Yemini Nedir ?

BilimBiyografi

İsaac Newton kimdir ?

BiyografiSanat

Nazım Hikmet Ran Kimdir ? Hayatı Ve Eserleri

Biyografi

Mehmet Akif Ersoy Kimdir ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir