Biyografi

Özdemir Asaf kimdir? Eserleri Hakkında Bilgi

Şiirle içli dışlı olmayanların bile ismini bildiği Türkiye’nin en ünlü yazarlarından biridir. Hatta en meşhur türk şaiiri desek abartılı olmaz.

11 Haziran 1923‘te Ankara‘da doğdu. Gerçek adı Halit Özdemir Arun’dur. İlk ve ortaöğreniminin bir bölümünü Galatasaray Lisesi‘nde yaptı.1942 yılında Kabataş Erkek Lisesi‘nden mezun oldu. İstanbul Üniversitesi‘nde, önce Hukuk Fakültesi’ne, sonra İktisat Fakültesi ve Gazetecilik Enstitüsü’ne devam ettiyse de 1947‘de yüksek öğrenimini yarıda bıraktı. Bir süre sigorta prodüktörlüğü yaptı. “Zaman” ve “Tanin” gazetelerinde çevirmen olarak işe başladı. İlk yazısı 1939‘da “Servetifünun-Uyanış” dergisinde çıktı.1951‘de kendi şiir kitaplarını bastığı Sanat Basımevi’ni kurarak matbaacılık işinede girdi.1955‘te Yuvarlak Masa Yayınları‘nı kurdu.

Özdemir Asaf’ın kısa ancak yoğun bir söyleyiş özelliği şiir severler tarafından dikkati çekicidirr. Çok kullandığı sevgi, ayrılık, ölüm temaları, son dönem şiirlerinde giderek yerini kaçış ve umutsuzluğun tedirginliğine bırakmıştır. Şiirde bir anlam ve bir görüşün yansıtılması gerektiğine inanmıştır Özdemir Asaf. Batı şiiri ve geleneksel Türk şiirinden yararlanarak verdiği bileşim sanatını zenginleştirip geliştirmiştir. Birçok şarkıcıya ilham kaynağı olmuştır. Günümüz müzisyenlerinden Feridun Düzağaç “Lavinya” adlı şiirini bestelemiştir.

İki kez evlilik yapan Özdemir Asaf’ın ilk eşinden bir kızı, ikinci eşinden ise üç oğlu oldu. Kızının ismi Seda, oğullarının ismi Gün, Olgun ve Etkin’dir. İkinci eşi olan Yıldız Moran ise Türkiye’nin akademik eğitim alan ilk kadın fotoğrafçı olarak bilinmektedir.28 Ocak 1981 yılında 58 yaşındayken akciğer kanseri sebebiyle hayatını kaybeden  Özdemir Asaf ölümü ile sevenlerini yasa boğdu. Asaf’ın kabri Rumelihisarı Mezarlığı’nda bulunmaktadır..

ESERLERİ

Şiirleri

Dünya Кaçtı Gözüme – 1955

Sen Sen Sen – 1956

Biɾ Кaρı Önünde – 1957

Yumuşaklıklaɾ Değil – 1962

Nasılsın – 1970

Çiçekleɾi Yemeyin – 1975

Ben Değildim – 1978

Bugün ve Bugün (Yayımlanmamış şiiɾleɾ) – 1984

Benden Sonɾa Mutluluk (Yayımlanmamış şiiɾleɾ)

Çiçek Senfonisi (Toplu şiiɾleɾ) – 2008

Sen Bana Bakma, Ben Senin Baktığın Yönde Oluɾum (Kendi sesinden şiiɾleɾ) – 2012

Etika

Yuvaɾlağın Köşeleɾi – 1961

Yuvaɾlağın Köşeleɾi-2 (Ölümünden sonɾa) – 1988

Öykü

Dün Yağmuɾ Yağacak (Ölümünden sonɾa) – 1987

Otokopi, deneme

Özdemiɾ Asaf’ça (Ölümünden sonɾa) – 1988

Çeviɾdiği Kitaρlaɾ

Reading Zindanı Balladı (Oscaɾ Wilde) – 1968

KAYNAKBURDA

Benzer İçerikler
Biyografi

Hipokrat Kimdir, Hipokrat Yemini Nedir ?

BilimBiyografi

İsaac Newton kimdir ?

BiyografiSanat

Nazım Hikmet Ran Kimdir ? Hayatı Ve Eserleri

Biyografi

Mehmet Akif Ersoy Kimdir ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir