Biyografi

Vladi̇mi̇r Puti̇n Ki̇mdi̇r ?

Vladi̇mi̇r Puti̇n Ki̇mdi̇r ?

Vladimir Vladimiroviç Putin  7 Ekim 1952 yılında Rusya’nın St.Petersburg şehrinde doğmuştur. Rusya’nın Devlet başkanlığını yapan Vladimir Putin’nin annesi fabrika işçisi, babası donanmada denizaltı filosunda görevli askerdi.
1975 yılında Saint Petersburg Leningrad Üniversitesi Uluslararası Hukuk Bölümü’nden mezun oldu. Ve bununla yetinmedi yüksek lisansını ekonomi alanında yaptı. Mezuniyetinin ardından, 1975’ten itibaren Rusya istihbaratI kgb‘de çalışmaya başlayan Putin, bir süre sonraAlmanya‘da görev yaptı.
Leningrad’a dönmesinin ardından da üniversite yönetiminde görev aldı. Aynı zamanda, Leningrad Devlet Üniversitesi Rektörü’nün danışmanlığını da yaptı. 1990’da KGB’den ayrıldı ve Leningrad Belediye Başkanı Sobçak’a yakınlaştı, önce belediye reisinin dış ilişkiler komitesinin başına geçti. Mart 1994’te başkanın yardımcısı oldu.

 
Vladimir Putin çok hızlı yükselmeyi bilen biriydi. 1997 Mart-1998 Mayıs’ta Başkanlık Yönetimi Ana Kontrol Departmanı’nın başına geçti. Mayıs 1998’de Bölgelerle İlişkiler İdaresi’nde başkan yardımcısı, Ağustos 1998’de FSB Direktörü oldu. Ekim’den itibaren de Güvenlik Konseyi üyesi seçildi. Mart 1999’da Güvenlik Konseyi Sekreterliği’ne atandı. Ağustos1999’da Boris Yeltsin tarafından yeni başbakan olarak teklif edildi. Boris Yeltsin‘in 31 Aralık 1999’da istifa etmesinin ardından boşalan başkanlık koltuğuna Anayasa gereği, üç ay içerisinde devlet başkanlığı seçimi yapılıncaya kadar bu göreve başkan vekili olarak geçti. Ardından yapılan seçimlerde başkan seçildi.
Putin, Rusya’da yapılan başkanlık seçimlerinde %50’nin üzerinde oy toplayarak, birinci turda devlet başkanı seçildi. 7 Mayıs 2008’de görev süresi dolarak yerini yeni devlet başkanı Dmitri Medvedev’e bıraktı ve Rusya’nın başbakanı oldu.
 
 
Rusya Federasyonu‘nun 2000-2008 yılları arasında cumhurbaşkanlığını görevini üztlendi. 2000 yılında yapılan seçimlerde Rusya Federasyonu Komünist Partisi başkanı Gennadiy Zyuganov‘un önünde %52,9’luk oy oranıyla cumhurbaşkanı seçildi, 2004 yılında yapılan seçimlerde ise %71’in üzerinde oyla tekrar cumhurbaşkanı seçilmeyi başardı. Putin döneminde Rusya ekonomisi hızlı büyüme rakamları yakaladı, ülkesinin bağımsızlığı yolunda çok önemli adımlar attı, merkezi otoriteyi kuvvetlendirdi, silahlı kuvvetlerde reform başlatyan kişi oldu.
 
Eşi Lyudmila Putina ise Putin ile aynı üniversitede İspanyol dili bölümününü bitirmiştirr. Putin halen Lyudmila Putina ile evli ve iki kızı bulunmaktadır 2018. 
 
Putin ayrıca türk şair Ömer Hayyam hayranıdır. Vladimir Putin boş zamanlarında köpeklerle zaman geçirmeyi seven biridir. Ayrıca avcılığıda çok sevdiği herkes tarafından da bilinir. Putin 4 Mart 2012 tarihinde yapılan seçimlerin sonucunda %63,6 oyla Rusya’nın 3. kez devlet başkanı seçilmiştir.

KAYNAKBURDA

Benzer İçerikler
Biyografi

Hipokrat Kimdir, Hipokrat Yemini Nedir ?

BilimBiyografi

İsaac Newton kimdir ?

BiyografiSanat

Nazım Hikmet Ran Kimdir ? Hayatı Ve Eserleri

Biyografi

Mehmet Akif Ersoy Kimdir ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir