Doğa ve Çevre

Yumurta Kabuklarının Doğaya Faydaları

Birçoğumuz Yumurta yemeyi sever sabah kahvaltısında olsun pasta keklerde olsun günlük gıda ihtiyaçlarımızın baş Aktörlerinden biridir Yumurta. Peki Kabuklarıda çevreye çok faydalıdır desek inanır mısınız?

Yumurta Kabuğunun Çevreye Faydaları

Yumurta kabuklaarı ile bahçelerinize yenilikler kazandırabilirsiniz. Dünya nın en iyi bahçivanları da yumurta kabuklarından faydalanıyor. Bitkilerinizin dibini kazıyıp yumurta kabukları koyarsanız hem daha fazla su almalarını hemde daha fazla hava almalarını sağlarsınız.
Yumurta kabukları çabucak toprakta çözünür. Kabukta bulunan kalsiyum ve mineraller kısa sürede toprağınızı zenginleştirir. Domates, patlıcan ve biberler kalsiyum eksikliğinden dolayı büyürken çürüyebilirler. Bunu önüne yanlarına yumurta kabuğu gömerek çözebilirsiniz. Yumurtada bulunan kalsiyum toprağı ve dolayısıyla bitkiyi besliyor..
Bitkilerinizin yanında yumurta kabuğu veya kırık yumurta bekletmeniz halinde solucan ve kurtlar bitkilerinize zarar vermeyecektir.
Kuşlar, yumurtada bulunan kalsiyum nedeniyle kabuklarını yemeye bayılırlar. Kuşlar bahçenize yumurtalar için geldiğinde de bahçenize zarar veren böcekleri yer ve daha emniyetli bitkileriniz olur.
Yumurta kabuğununu topraha verdiği zenginliklerin sınırı yok. Topraktaki pH değeri bitkilerin kalitesi için son derece önemli. Toprağınızda asitleşme varsa, yumurta kabuklarını kullanarak toprağın pH değerini dengeleyebilirsiniz..
Kabukları toprağa atmada önce iyice parçalamalısınız. Yumurta gübre kadar bitkiler için toprağa faydalıdır….

Benzer İçerikler
Doğa OlaylarıDoğa ve Çevre

Fay Hattı Nedir, Çeşitleri Nelerdir?

Doğa OlaylarıDoğa ve Çevre

Hortum Nedir, Nasıl Oluşur, Nasıl Önlem Alınır?

BilgiDoğa ve Çevre

Deprem Nedir ? Deprem Hakkında Tüm Bilgiler

Doğa ve ÇevreDünya

En Temiz Havaya Sahip Ülkeler Açıklandı Ülkemiz Kaçıncı Sırada?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir