Hayvanlar

DOĞADAKİ EN ZEHİRLİ 13 HAYVAN HAKKINDA BİLGİ

Dünya’mızda yaşayan insan hayatını tehtit eden birçok zehirli hayvan türü vardır. Bazıları o kadar tehlikelidir ki birkaç dakika içerisinde can alabiliyor. Peki en zehirli Hayvanlar hangileridir? İşte bu sorulara cevap olarak aşağıda paylaştığımız makale içerisinde yanıt vermeye çalıştık. Işte Dünya’nın en tehlikeli, zehirli canlıları..

1- KRAL KOBRA

Genel olarak Afrika, Asya ve Avustralya kıtalarında yaşayan katil kral kobra en zehirli yılan türlerinden biridir. Uzunlukları 2 ile 5 metre arasında değişebiliyor. Çok etkili zehir üreten kobra yılanı Orta Asya bölgesinde binlerce insanı öldürmüştür. Kobra yılanlarını diğerlerinden ayıran en belirgin farklılığı kafa bölgesinin geniş bir yapıya sahip olması ve ağız içerisinde 1cm uzunluğunda dişlerinin olmasıdır. Kobra yılanları en zehirli yılan olmayabilir. Ama Bilinen en büyük zehirli yılandır.

2- KONİ SALYANGOZU

Kulağa ilginç gelebilir ama gerçek yeryüzündeki en zehirli canlılardan biri salyangoz. İsmi Kone Salyangozu halk arasında mermer yüzeyli salyangoz da deniyor. Avustralya ve Endonezya bölgelerinde yaşıyor. İğnesinde 150 den fazla zehir taşıyan Kone Salyangozu genelde sulak bölgelerde gece vakti avlanır. Ortalama 25 cm uzunluğundadır. Zehiri o kadar etkilidir ki bir insanı 15 dakika içerisinde öldürebiliyor.

3- MAVİ HALKALI AHTAPOT

Avustralya ve Japonya Sularında yaşayan zehirli bir ahtapot türüdür. Derisi o kadar güzel renklerle doludur ki bir ressamın tablosundan fırlamış gibi. Görsel güzelliğine ve küçük boyutuna aldanıp dokunan insanları dakikalar içerisinde öldürebilecek zehire sahiptir. Panzehiri olmayan ender hayvanlardan biridir.

4- OK KURBAĞASI

Bir kurbağa düşünün 5 dakika içerisinde zehiri ile olgun bir insanı öldürebiliyor. Yanlış okumadınız 3 cm uzunluğunda ve ismi de OK KURBAĞASI 200’e yakın çeşitli renklerde türü vardır.Güney Amerika da yaşarlar. Ok kurbağasına dokunan hiçkimsenin kurtulma şansı yoktur. Dünya’nın en zehirli hayvanı olarak kabul ediliyor.

5- KUTU DENİZANASI

Avustralya ve Hint pasifiği sularında yaşayan kutu deniz anası türünün en zehirlisi olarak biliniyor. Kayıtlara göre 10 bine yakın insanın ölümüne sebep olmuştur. 24 adet gözü vardır ve suda çok hızlı ilerler. Zehirlediği insan 40 dakika içerisinde tedavi edilmezse büyük olasılıkla hayatını kaybeder.

6- ÖLÜM AVCISI SARI AKREP

Sıcak bölgelerde yaşarlar. Akreplerin bir kısmı felç eder ama kolay öldürmez ama biri var çok etkili zehire sahiptir. Meşhur ölüm Avcısı sarı akrep. Zehirlediği canlı dakikalar içerisinde can verir.

7- GİLA CANAVARI

Yeryüzünde sadece iki tane zehirli kertenkele vardır. Bunlardan biri gila kertenkelesidir. Zehiri o kadar etkilidir ki canavar namını almıştır. ABD’nin güneybatı çöllerinde yaşar.
Arizona eyaletinin gila havzasında sıkça görüldüğünden gila ismi ile anılır. Boyu yaklaşık 50 cm’dir. Derisi sarı ve pembe renkte ve üzerinde siyah noktalar vardır. Zehirlediği kişinin solunum sistemi çöker müdahale edilmezse dakikalar içerisinde yaşamını kaybedebilir.

8- MUZ ÖRÜMCEĞİ

Büyük bir kısmı Brezilya’da yaşayan tehlikeli zehire sahip örümcek türüdür. Orijinal ismi Phoneutria nigriventer olan örümcek zehirlediği kişide solunumda ciddi sorunlar gelişir müdahale edilmez ise hayati tehlike ölümle sonuçlanır. Muz örümceğinin zehri zengin moleküller içerir soktuğu erkeklerde yan etkileri olabiliyor. En ilginç olanı ise cinsel organı 4 saate yakın ereksiyon haline sokabiliyor. Şiddetli kas ağrılarına sebep olur ve nefes alımında ciddi sorunlar yaşatır. Zehirlenen kişi tedavi edilmezse ölümle sonuçlanır..

9- TAŞ(Kaya) BALIĞI

Dünya’nın tüm okyanus ve denizlerinde yaşayan sırtında ölümcül zehirlerle dolu 13 tane dikeni ile insanlar için tehlikeli bir balık türüdür. Ölmek istemiyorsanız bu balığa kesinlikle temas etmemelisiniz. Kayalıkların Dibinde 2 gün boyunca acı için pusuda kıpırdamadan bekleyebilir. Yapısı kayayı andıran bu balık türü hareketsiz halde iken balık olduğunu bile farkedemezsiniz. Ismini de Kaya ya benzemesinden dolayı almıştır. Yaşadığı bölgelerde birçok insanın hayatını kaybetmesine sebep olmuştur.

10- INLAND TAPIAN YILANI

Genellikle Avustralya bölgesinde görülen en zehirli yılanlar listelerinde zirveyi zorlayan tehlikeli bir yılan türüdür. Yaklaşık 3 metre uzunluğundadır. Zehiri tek ısırıkla 45 insanı öldürecek güçtedir.

11- KARA MAMBA YILANI

Anavatanı Afrika olan bir başka yılan türüdür. Black mamba tarafından Isırılan bir insanın hayatta kalma şansı çok azdır. Kara mamba ismini ağız içerisinin siyah olmasından alıyor. Derisinin şaşırtıcı derecede siyah olmasınında isminde etkisi vardır. Yeryüzündeki tüm yılanlardan daha hızlı ve çeviktir. Saatte 25 kilometre hızına ulaşabiliyor. Yetişkin bir karamamba 2 buçuk metre civarındadır. İlk saldırısını avının yüzüne doğru yapar ve ardı ardına hızlı ısırma darbeleri yapabiliyor. Isırığına maruz kalan kişi tedavi edilmez ise dakikalar içerisinde hayatını kaybedebiliyor.

12- BALON BALIĞI

Ilıman sularda yaşayan zehirli bir balık türüdür. Balon balığı da bulunan toksinler yetişkin bir insanı öldürebilecek kadar etkilidirler. Araştırmalara göre sayıları her geçen yıl artmaktadır.

13- BELCHER DENİZ YILANI

Suda yaşayan en zehirli yılandır. Kimine göre karadaki yılanlardan bile daha etkili bir zehire sahiptir. Ölümcül bir yılan olduğu kadar çekingen dir. Genelde ısırmaz. Sadece 1 kaç miligram zehri 100’e yakın insanı öldürebilecek kadar etkilidir. Görülen en uzun deniz yılanı 1 metredir.
KAYNAKBURDA

Benzer İçerikler
Hayvanlarİş Fikirleri

Büyükbaş Hayvancılık Nasıl Yapılır ?

Hayvanlarİlginç Bilgiler

Maymunlar Hakkında Şaşırtıcı İlginç Bilgiler

BilgiHayvanlar

Kurbanlık Alırken veya Keserken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

BilgiHayvanlar

Yılanlar Gerçekten Hipnotize Olur mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir