HayvanlarYerli Koyun Irkları

İVESİ KOYUNU

İvesi koyunu özellikleri
Yetiştirme alanı: Güneydoğu Anadolu Bölgesi
Verim Yönü: Kombine, süt verim öncelikli

Genel Tanımı:

İvesi koyunları; yurdumuzda Şanlıurfa, Gaziantep ve Hatay illerinde, daha çok Suriye sınırı boyunca alçak ve çöl karakteri gösteren ovalarda yetiştirilir.
Vücut sağlam ve orta yapılıdır. Süt tipine uygun, ince fakat sağlam kemik yapısına sahiptir. Vücut beyaz-krem renklidir. Baş, kirli sarı – kahverengi, siyah ve beyaz olmak üzere üç farklı renkte olabilir. Çoğunlukla alında beyaz leke vardır. Kulak ve burunda lekeler ile ayaklarda pigmen tasyon bulunur. Yağlı kuyrukludur. Büyük, yağlı esas kuyruk kitlesinin üzerinde yağsız bir parça bulunur. Kuyruğun yağlı bölümünde alttan başlayıp ortaya kadar uzayan çıplak bir oyuk bulunur. Erkeklerde boynuzlar geriye, aşağıya doğru ve helezoni yapıdadır. Boynuzsuz ve hilal şeklinde boynuzlulara da rastlanır. Dişilerde % 10 oranında zayıf boynuz ve koç boynuzluluk görülür. Meme, yüksek süt verimine uygun şekilde bezel yapıdadır. Meme ve meme başı formu değişkendir.
Sıcak ve kurak iklim koşullarına çok iyi uyum sağlamıştır. Bu koşullarda uzun mesafeleri yürüyebilir. Analık iç güdüsü gelişmiştir. Değişik çevrelere uyum yeteneğinin yüksek ve sürü iç güdüsünün gelişmiş olması, İvesi’lerin diğer sütçü ırklara üstünlüğü olarak kabul edilir. İsrail İvesi’lerinin kökeni Anadolu İvesisi’dir.
Göçer sistem içinde yetiştirilir. Sıcak ve kurak iklim hayvanı olmakla birlikte değişik çevre koşullarına adaptasyon yeteneği iyi olup soğuk karasal iklim koşullarında bile başarıyla yetiştirilebilmektedir. İvesiler , 40-45 °C’leri bulan sıcak ve kurak çöl şartlarında sürü koyunculuğu şeklinde yetiştirilebilmektedir.Yetersiz mera,barınak ve bakım besleme koşullarında yetiştirilebilir. Besleme kış dönemi dışında mera ve anız otlatmasına dayalıdır. Kış aylarında ağırlıklı olarak samana dayalı, az miktarda dane destekli besleme uygulanır. Yetersiz, basit ve düşük maliyetli ağıllarda barındırılır. Yağışlı ve nemli bölgelerde adaptasyon güçlüğü olmaktadır.
En önemli özelliği sütçü olması ve diğer sütçü ırkların aksine sürüler halinde yetiştirilmesidir.

Verim özellikleri:

Canlı Ağırlık Erkek: 65 – 75 kg
Canlı Ağırlık Dişi: 50 –  55 kg
Canlı ağrılık artışı: 270 gr ortalama
Et oranı: %54.08
Doğum Ağirliği: dişi 4.3 – erkek 4.6 kg
Kuzu verimi: % 110 – 120
Laktasyon süresi: 185 gün
Süt Verimi : 100 – 200 kg
Sütteki yağ oranı: % 6
Damızlık yaşı: 18 ay
kirli yapağı verimi 2-3 kg
İyi bakım ve beslenme şartlarında 2 yılda 3 kuzulama mümkündür.

Benzer İçerikler
Hayvanlarİş Fikirleri

Büyükbaş Hayvancılık Nasıl Yapılır ?

Hayvanlarİlginç Bilgiler

Maymunlar Hakkında Şaşırtıcı İlginç Bilgiler

BilgiHayvanlar

Kurbanlık Alırken veya Keserken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

BilgiHayvanlar

Yılanlar Gerçekten Hipnotize Olur mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir