SAĞLIK

Bebeklerde Kabızlık Sorunu ve Tedavi Yöntemleri

Yetişkin insanlarda olduğu gibi bebeklerde de kabızlık sorunları oluşabilir. Bunlardan bir tanesi de sindirim problemlerine bağlı olarak gelişen kabızlık sorunudur. Bebeklerde kabızlık nedenleri çeşitlilik gösterebilir ve bu sorunun birden çok nedeni olabilir. Bir bebeğin kabızlık problemi olduğunu anlamak için onu iyi gözlemlemek gerekir. Bu makalemizde bebeklerde gelişen kabızlık sorunlarına iyi gelecek çözümleri anlattık..


Bebeklerin kabız olma nedenleri;


Bir bebeğin kabız olmasının birçok sebebi olabilir. Bu sorunlar anatomik veya sindirim zorluğuna bağlı olabileceği gibi beslenme alışkanlığı yüzünden de gelişebilir. Bebeklerin kabız olma sebeplerinden bazıları şunlardır:
• Bağırsakta meydana gelen yapısal sorunlar,• Doğuştan gelen bağırsak genişliği gibi anatomik sorunlar,• Genetiksel bağırsak yavaşlığı,• Fazla süt tüketimi,• Bebeğin sürekli katı gıda ile beslenmesi,• Psikolojik faktörler


Bebeklerde kabızlık için ne yapılabilir;


Bebeklerde kabızlığı gidermenin birden çok yöntemi vardır. Bu yöntemlerden bazıları şöyledir;


• Bebeğinizin kaslarının gevşemesi için ılık suda banyo yaptırmanızda fayda vardır. Ilık bir suyun içinde yaklaşık 20 dakika boyunca oturan bebeğin kasları gevşer ve bebek rahatlar.• Bebeğinizin poposuna yağ sürmek de bir diğer çözüm yöntemlerinden biridir. Bebeğinizin poposuna gliserin veya vazelin sürerek onun rahatlamasını ve kakasını daha kolay yapmasını sağlayabilirsiniz.• 4 ay ve üzeri olan bebeklere, öğünlerinin yanında elma suyu, erik suyu, armut suyu veya şeftali suyu verilebilir.• Bebeğe egzersiz yaptırmak da başka bir çözüm yoludur. Bebeğin bacaklarını karnına doğru ileri geri çekip bu egzersizi gerçekleştirebilirsiniz.


Bebeklerde kabızlık masajı Faydalıdır;


Bebekleri rahatlatmanın ve kabızlık sorununu gidermenin bir diğer yolu ise masajdır. Oda sıcaklığında, avuç içlerinizi ısıtarak bebeğinizin karnına elinizi koyup bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Elinizi bebeğinizin karnına koyarak yarım ay şeklinde hareket ettirip, bebeğinizin bağırsaklarını hareketlendirebilirsiniz. Bu işlemi uygularken çok fazla baskı uygulanmamalıdır. Bununla beraber, yine bebeğin karnına elinizi koyarak sağ ve sol boşluk bölgelerine doğru hafifçe ovabilirsiniz. Bebeklerde kabızlık problemi, bebeği huzursuz eden bir sağlık sorunudur. Bu yöntemleri uyguladıktan sonra sorun hala devam ediyorsa doktorunuza başvurmak en iyi çözüm yolu olabilir.

KAYNAKBURDA

Benzer İçerikler
SAĞLIK

Uyurken Ağızdan Neden Su Gelir, Çözümü Nedir ?

SAĞLIK

Kalbi Koruyan Mucizevi 20 Besin

SAĞLIK

Karbonhidrat Nedir, Hangi Besinlerde Bulunur, Faydaları Nelerdir ?

BilgiSAĞLIK

Kan Grubunuz Cinsel Hayatınızı Etkiliyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir