SAĞLIK

Chia Tohumu Nedir, Sağlık İçin Faydaları Nelerdir ?

 

Chia Tohumu yüzyıllardır kullanılan, insan sağlığı için önemli bir bitkidir. Bol miktarda protein, yağ ve lif içeren Chia besini nedir, faydaları nedir ? Hepsi yazımızın devamında..
Genellikle Güney Amerika’da yetişen bir adaçayı türüdür.Asıl ismi Salvia hispanica olan bu besin, tüm dünyada Chia (Çiya) bitkisi olarak da biliniyor. Bu bitkinin tohumları ise Chia tohumu olarak satılıyor ve kullanılıyor. Ortalama 2 yemek kaşığı chia tohumu, 139 kalori, 4 gram protein, 9 gram yağ, 12 gram karbonhidrat ve 11 gram lif içeriyor. Besin değeri yönünden düşük kalori, yüksek posalı, kaliteli protein ve kalsiyum içeriği için tercih edilen chia tohumunun rastgele tüketilmemesi gerekiyor. Özellikle bazı hastalıklarda bu besinler yarardan çok zarar verebiliyor. Doğru kullanıldığı taktirde Chia Tohumunun saymakla bitmez faydaları vardır.

Chia Tohumu’nun Faydaları;

*Güçlü bir antioksidan kaynağıdır. Vücudumuzdaki serbest bakteri ve mikroplarla mücadele ederek kalp hastalıkları, kanser ve yaşlanmaya karşı savaşan antioksidanlar açısından fazlasıyla zengindir. Aynı zamanda chia tohumu ve yağı tokoferol, fitosterol, karetenoiddoğal antioksidan havuzuna da sahiptir.

*Yüksek miktarda lif içerir.Toplam diyetsel lif (TDF) içeriği günlük diyet içeriğinde önemli bir kaynak olduğundan sağlık açısından faydaları deyim yerindeyse saymakla bitmez. Keten tohumu, buğday, arpa, mısır soya fasulyesi gibi besinlerden daha fazla posa içeriğine sahip olan chia tohumunun kardiyovasküler hastalıklar, kanser ve tip 2 diyabete karşı koruyucu etkisinin yanı sıra kilo vermeye de katkısı vardır. Chia tohumu, su ile temas ettiğinde oluşan jelimsi yapı tok kalmaya da yardımcı oluyor. İki yemek kaşığı chia tohumu 11 gram lif içeriği ile günlük lif ihtiyacımızın yüzde 42 sini sağlayabiliyor. Kendi ağırlığını 12 kez emerek doygunluk sağladığı için iki yemek kaşığı chia ile günlük kalori alımını azaltmak mümkün olabiliyor.*Omega 3 zengini Chia tohumu doymamış yağ asitlerinden zengin ve yaklaşık yüzde 60 linolenic asit (n-3) içeriğine sahiptir. Omega3 yağ asitleri bakımından oldukça zengin olan chia tohumları, somondan da daha yüksek miktarda Omega 3 içermektedir. Dolayısıyla kolesterolü düşürerek kalp sağlığı açısından çok önemli olduğu bilinen Omega 3 ihtiyacını karşılamak için chia tohumu en iyi seçeneklerden biridir.

* Chia Tohumu Kalsiyum kaynağıdır kemiklerin güçlenmesi ve gelişimi için çok faydalıdır. Chia tohumu sütten 6 kat daha fazla kalsiyum içerir. Bu özelliği sayesinde jetaryenler, süt ve süt ürünlerine karşı duyarlı kişilerin, osteoporoz öyküsü olanların, menopoz süresince artan kalsiyum ihtiyacını karşılamak isteyenlerin beslenmesinde rahatlıkla kullanabileceği bir besin kaynağıdır.

* Chia tohumu glüten içermediği için, çölyak hastaları, glütene karşı hassasiyeti olanlar ve crohn hastalarının da tercih edebileceği sağlıklı bir besin olarak göze çarpıyor.

* Kilo vermeye yardımcı bir besindir. Kan şekerini dengeleyen ve çinko açısından da zengin olan chia tohumu, vücuttaki iştah mekanizmasını düzenleyen leptin hormonunun artmasına da yardımcı olabiliyor. Aynı zamanda en iyi bitkisel protein kaynakları arasında yer alıyor. Chia tohumu, zengin lif içeriği yanında en iyi bitkisel protein kaynakları arasında zirvelerde yer alıyor. Sindirimi yavaşlatma özelliği de olan chia tohumu kilo vermek isteyenlerin de diyet listelerindeyer vermelerinde fayda vardır.

Protein kalitesi bakımından diğer tahıllardan daha faydalıdır. Örnek vermek gerekirse; baklagiller ve yağlı tohumlara göre daha zengindir.

 

KAYNAKBURDA

Benzer İçerikler
SAĞLIK

Uyurken Ağızdan Neden Su Gelir, Çözümü Nedir ?

SAĞLIK

Kalbi Koruyan Mucizevi 20 Besin

SAĞLIK

Karbonhidrat Nedir, Hangi Besinlerde Bulunur, Faydaları Nelerdir ?

BilgiSAĞLIK

Kan Grubunuz Cinsel Hayatınızı Etkiliyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir