SAĞLIK

Depresyonu Önleyen Mucizevi Besin ‘Ceviz’

Amerika’da yetişkinler üzerinde yapılan bir araştırmaya göre ceviz tüketmek depresyon riskini azaltıyormuş

Araştırma çalışmalarına katılanların depresyon durumlarını değerlendiren araştırmacılar, hiçbir kabuklu kuruyemiş tüketmeyenlere kıyasla ceviz tüketenlerin depresyon oranlarının yüzde 26’ sı, diğer kabuklu kuruyemişleri tüketenlerin oranlarından ise yüzde 8 daha düşük çıktığını tespit etti.

İncelenen verilere göre 26 binden fazla Amerikalı yetişkine, bir ile iki günlük süre içerisinde tükettikleri besinler ile birlikte son iki haftada yaşadıkları depresyon belirtileri soruldu.

Geniş kabul gören bir anket formunun kullanıldığı bu araştırmada, katılımcılar bir şeyleri yapmaya daha az istekli olma, uyumada sıkıntı veya çok fazla uyuya kalma, yorgun hissetme veya enerjinin fazlasıyla düşük olması ve bir şeyler yaparken konsantrasyon güçlüğü çekme gibi faktörleri ne kadar sıklıkla yaşadıklarını ortaya koydular.

Anket sonuçlarına göre ceviz tüketen katılımcılar günlük yaşam aktivitelerine daha fazla ilgi duyuyorlar, daha yüksek enerji seviyelerine ulaşabiliyorlar, daha az umutsuz hissediyorlar, konsantrasyonları daha iyi ve daha iyimser olabiliyorlar.

Amerika California Üniversitesi David Geffen Tıp Fakültesi’nden çalışmanın Baş Araştırmacısı Dr. Lenore Arab’a göre, ceviz tüketiminin daha önce kalp damar sağlığı ve bilişsel sağlıktaki rolü açısından araştırıldığını ancak artık depresyon belirtileriyle de ilişkisinin olduğunun ortaya çıktığını açıklayarak, bu nedenle sağlıklı beslenme planına dâhil edilmesi gerektiğini söylüyor.

Yaş, cinsiyet, ırk, gelir, sigara kullanımı, alkol tüketimi ve medeni duruma göre düzeltildikten sonra bile kabuklu kuru yemiş tüketmeyenlere kıyasla kabuklu kuruyemiş ve özellikle ceviz tüketenlerin depresyonoranları önemli ölçüde düştüğü belirtildi.

Kabuklu kuruyemiş tüketimi ile depresyon oramları arasındaki ilişki erkek ve kadınlar için uyumlu çıkmasına rağmen, en güçlü etki erkeklere kıyasla daha fazla depresyon belirtisi yaşadığını ve antidepresan kullandığını belirten kadınlarda görüldü.

Diğer kabuklu kuruyemişlere kıyasla, cevizin benzersiz bir yağ asidi profili var ve ağırlıklı olarak çoklu doymamış yağ içerdiği araştırmacı doktorlar tarafından belirtiliyor. Bunun içerisinde önemli miktarda bitkisel omega-3 alfa linolenik asit var (2.5 g/oz),bu miktarın diğer kabuklu kuruyemişlerden daha fazla olduğu bildiriliyor.

Cevizin Ruhsal sorunlara iyi geldiği bu araştırma sonucunda kanıtlandı..

KAYNAKBURDA

Benzer İçerikler
SAĞLIK

Uyurken Ağızdan Neden Su Gelir, Çözümü Nedir ?

SAĞLIK

Kalbi Koruyan Mucizevi 20 Besin

SAĞLIK

Karbonhidrat Nedir, Hangi Besinlerde Bulunur, Faydaları Nelerdir ?

BilgiSAĞLIK

Kan Grubunuz Cinsel Hayatınızı Etkiliyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir