SAĞLIK

Güçlü Saçlar İçin Olmazsa Olmaz 10 Vitaminli Besin

Çoğu insan için büyük bir sorundur cansız kırılgan saçlar. Saçlar hacimli ve güçlü olmadığı zaman ister istemez can sıkıntılarına ve özgüven kaybına sebep olabiliyor.Birçok kişi saç sağlığı için kozmetik ürünler kulanmakta, halbuki saçların canlı ve güçlü olması tükettiğimiz besinlerde gizli. Bahsedeceğimiz besinlerde bulunan sağlıklı vitamin ve proteinler sayesinde sizde sağlıklı güçlü saçlara kavuşabileceksiniz..
SOMON
Sağlıklı omega-3 yağ asitlerinden zengin bir balıktır somon. Vücudumuz bu sağlıklı yağları kendisi üretemediği için yiyecek veya takviyelerden almanız gerekiyor. Omega 3 sayesinde saçlar daha parlak ve canlı görünüyor. Haftada 2 kez somon balığı tüketirseniz saç kökleriniz daha güçlü hale gelecektir..

HAVUÇ
Havuç, Beta karoten, yani A vitamini yönünden zengin bir besindir. Vücut tarafından sebum yapmak için A vitamini gereklidirr. Sebum tüylerimizin oluşturduğu yağlı bir madde ve sağlıklı bir kafa derisi için doğal bir bakım sağlıyor. Sebum olmadan kepekli ve kuru saç problemi yaşanabilir. Bu sebeple kış aylarında Bolca havuç tüketmeniz saç deriniz için faydalı olacaktır..

YOĞURT
Yoğurt, B5 vitamini olarak adlandırılan, pantotenik asit içeriyor. Bu vitamin saç dökülmelerini engelleyebiliyor. B5 vitamini saç derisindeki kan akımını hızlandırarak saç derisini de koruyucu yapıya sahip. Her gün bir kase yoğurt tüketmenizde fayda vardır..

MANDALİNA
Mandalina C vitamini içeriği sayesinde, saç tellerini besleyen kılcal damarları güçlendiren kolajen üretimine yardımcı bir kış meyvesidir. Aynı zamanda vücuttaki demir emilimini artırarak saçı güçlendiriyor. Mandalinadaki B vitaminleri de saçın daha hızlı uzamasını sağlıyor, saç kaybını azaltıyor ve beyazlama sürecini yavaşlatıyor. Sağlıklı saçlar için her gün 2-3 tane mandalina tüketin..

Yumurta
Vücuttaki biyotin eksikliği saç kırılmalarına sebep oluyor ve saç derisinde kepeklenmeye sebep oluyor. Yumurtada yüksek miktarda biyotin mevcuttur. Biyotin suda çözünebilen bir B vitamini. Yumurta aynı zamanda en iyi protein kaynağıdır. Bu sebeple protein yapıda olan saçı besliyor ve sağlığını koruyor.Güçlü ve dolgun saçlara sahip olmak istiyoranız hergün yumurta tüketmeye kendinizi alıştırmanız gerekiyor.

YULAF
Yulaf, saçın büyümesini hızlandıran, kalın ve sağlıklı hale gelmesini sağlayan demir, lif, çinko, omega-3 yağ asitleri ve çoklu doymamış yağ asitleri bakımından zengin bir besindir. Yulafı sütle pişirdikten sonra içerisine meyve, kuruyemiş ve tarçın ekleyip gün içerisinde tüketebilirsiniz.

MERCİMEK
Protein, demir, çinko ve biyotin içeren mercimekte bol miktarda folik asit de bulunuyor. Folik asit, cilt ve saç derisinde kırmızı kan hücrelerinin yapısını besliyor. Saç derisinin oksijen ihtiyacını karşılıyor. Bu özellikleri sayesinde yeni saç oluşumuna zemin hazırlıyor ve saçları güçlendiriyor. Mercimeği salatalarınızda veya tencere yemeği olarak haftada 2-3 kez tüketebilirsiniz.

ISPANAK
Ispanak A vitamini, demir, beta karoten, folat ve C vitamini içeriyor. Bu mineraller saç ve saç derisi için çok önemli. Saçları nemlendiriyor ve güçlendiriyor. Demir saçlar için çok önemli bir mineraldir. Vücutta demir eksikliği saç dökülmesinin başlıca nedenini oluşturuyor. Ispanak demir içeriği zengin bir besindir. Kırmızı et ile tüketilirse çok daha faydalı hale geliyor.Örnek verirsek; Kıymalı ıspanak tüketilmesi saç için büyük bir vitamin kaynağıdır.

KURUYEMİŞ
Kuruyemişler E vitamini, selenyum ve çinkodan zengin besinlerdendir. Bu mineraller saç yapısın güçlendirmeleri ile bilinirler. Kaju, içerdiği yüksek biyotin ile saçın sağlıklı uzamasını sağlıyor. Ceviz de içerdiği elastin sayesinde saç kırılmalarını engelliyor. Özellikle antepfıstığı erkeklerde görülen kellik problemine iyi geliyor. İmkanınız varsa mutlaka hergün bu bahsettiğimiz kuruyemişleri tüketin. Saçlarınızdaki farklılığı zamanla göreceksiniz..

KAYNAKBURDA

Benzer İçerikler
SAĞLIK

Uyurken Ağızdan Neden Su Gelir, Çözümü Nedir ?

SAĞLIK

Kalbi Koruyan Mucizevi 20 Besin

SAĞLIK

Karbonhidrat Nedir, Hangi Besinlerde Bulunur, Faydaları Nelerdir ?

BilgiSAĞLIK

Kan Grubunuz Cinsel Hayatınızı Etkiliyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir