SAĞLIK

Hamilelik Sürecinde Dikkat Edilmesi Gereken 10 Önemli Kural

Her kadının en mutlu olduğu durumlardan biridir hamilelik. Farklı bir heyecan anlatılmaz bir duygudur. Hamilelik süreci boyunca dikkat edilmesi gereken bazı durumlar vardır. Bu önemli kurallar sağlıklı hamilelik için çok önemlidir. Aşağıda yazdığımız önemli kuralları dikkate alırsanız, riayet ederseniz sizde sorunsuz bir şekilde hamilelik dönemini atlatabilirsiniz.

1 – Egzersiz

Gebeliğiniz süresince egzersiz yapmanızın bebeğiniz ve sizin için birçok yararı vardır. Ancak bu egzersizlerin aşırı yorgunluk oluşturmayacak seviyede olmasına dikkat etmelisiniz. Büyük bir enerji gerektirecek olan doğum olayına annenin tam formda girmesi gerekir. Bu nedenle her gün açık ve temiz havada yürümeniz sağlığınız için faydalı olacaktır. Uzun ve yorucu yürüyüşlerin faydası yoktur. Ayrıca ani ve keskin hareketlerden ve ağır kaldırmaktan kaçınmalısınız.

2 – Yolculuk

Aksi söylenmedikçe kısa yolculuklar yapabilirsiniz. Daha uzun yolculuklarda her iki saatte bir kısa bir yürüyüş yapmanız önemlidir. Kabin basıncı ayarlı uçaklar ile yapılacak yolculuklarda herhangi bir sakınca yoktur. Emniyet kemerlerinin verebileceği rahatsızlık nedeniyle koltuklarda arkaya yaslanarak oturmanızda yarar vardır. Kemerinizi  rahatsız etmeyecek şekilde bağlamaya dikkat etmelisiniz.

3 – Giyim

Giydiğiniz elbiseler pratik ve rahat olmalıdır. Sıkı korse, jartiyer, lastik çorap bağı kullanmaktan kaçının. Karın duvarı yetersizliği durumunda özel gebelik korseleri kullanabilirsiniz. Uzun topuklu ayakkabılar düşme riskini artırdığı için düz ve rahat ayakkabılar tercih edin. Örneğim; babet tipi ayakkabıları tercih edebilirsiniz.

4 – Kilo alma

Gebelik süresince kilonuza çok dikkat etmelisiniz. Genel olarak gebelik süresince 9 – 12,5 kilo alınması normal kabul edilir. 20. gebelik haftasına kadar 2- 2,5 kg, 20.-26. gebelik haftasına kadar da 2-2,5 kg daha alınması idealdir. Fazla kilodan kaçının.

5 – Çalışma Yaşamı

Aksi söylenmedikçe normal işinizi yapabilirsiniz. Ancak yorgunluk veren ve fiziksel aktivite gerektiren işlerde çalışmak erken doğum açısından bir risk oluşturabilir.

6 – Bağırsak hareketleri

Gebelik süresince bağırsak hareketleriniz düzensiz olabilir ve ileri derecede kabızlık yaşayabilirsiniz. Bu nedenle gebelik boyunca günde bir defa tuvalete gitme alışkanlığı kazanmalısınız. Bu şikayetlerden kurtulmak için sebze ve meyve yemek sorunlarınıza çözüm olacaktır. Uygun miktarda su içerek ve basit günlük egzersizler yaparak bağırsak hareketlerinizin düzenli olmasını sağlayabilirsiniz.

7 – Banyo

Gebelik döneminde ve lohusalıkta banyo yapmanızda sakınca yoktur. Banyo suyunun çok sıcak ve çok soğuk olmamasına dikkat etmelisiniz. Gebeliğin ileri dönemlerinde banyoda kayma düşme gibi olaylar açısından dikkatli olmalısınız. Gebelik boyunca yüzmenin herhangi bir sakıncası yoktur. Banyo esnasında kayıp düşmek düşük riski oluşturabilir.

8 – Cinsel ilişki

Gebeliğin son bir ayı haricinde cinsel ilişkinin herhangi bir sakıncası yoktur. Ancak kanama ve erken doğum riski varsa cinsel ilişkiden kaçınmalısınız.

9 – Ağız ve diş bakımı

Gebeliğinizin başında tedaviye muhtaç dişleriniz saptanmalı ve tedavi edilmelisiniz. Her yemekten sonra dişlerinizin arasını diş ipi ile temizlemeniz ve dişlerin fırçalanması faydalıdır. Gebeliğin 4. ayından itibaren hormonal etkiyle diş etlerinde büyüme ve hassasiyet meydana gelebilir. Bu durum bazı gebelerde kısa zamanda diş eti iltihabına dönüşebilir. Bir bardak suya bir çay kaşığı tuz ve 7-8 damla limon sıkarak hazırlanan sıvı ile gargara yapılması faydalıdır. Gebelikte dişlere cerrahi girişim yapılabilir. Cıvalı amalgam kullanılmaması tavsiye edilir.

10 – Göğüs ve karın bakımı

Meme ve karında görülebilecek çatlakları önleyecek kesin kanıtlanmış yöntemler olmamakla birlikte çeşitli kremlerle cilt bakımı yapmanızın hiçbir zararı yoktur. Gebelik süresince aşırı kilo almanız bu çatlakların oluşmasını kolaylaştırır.

KAYNAKBURDA

Benzer İçerikler
SAĞLIK

Uyurken Ağızdan Neden Su Gelir, Çözümü Nedir ?

SAĞLIK

Kalbi Koruyan Mucizevi 20 Besin

SAĞLIK

Karbonhidrat Nedir, Hangi Besinlerde Bulunur, Faydaları Nelerdir ?

BilgiSAĞLIK

Kan Grubunuz Cinsel Hayatınızı Etkiliyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir