SAĞLIK

Menepoz Nedi̇r, Menepoz Beli̇rti̇leri̇ Nelerdi̇r?

MENEPOZ NEDİR, MENEPOZ BELİRTİLERİ NELERDİR?
Kadınsal bir sorun olan menepoz nedir. Yaşları ilerleyen kadınların korkulu rüyası olan menepoz belirtileri nelerdir? Kadınların çoğunun karşılaştığı bu durum hakkında tüm bilgileri uzmanlarından sizin için tüm bilinmeyenleri soruşturduk, bilgiler aldık.Menepoz hakkında tüm bilgiler ve yapılması gerekenler yazımızın devamında..
 
Menepoz oluşumunun ana sebebi kadınların adetten kesilmesidir. Bir Bayan 1 yıl boyunca adet görmezse büyük olasılıkla menepoza uğramış oluyor. Menepoz dönemlerinde yumurtalıkların östrojen hormonu işlevliğini kaybeder. (üreme ile ilgili hormon dur erkeklerde de bulunur) 
 

Menepoz Hangi Yaşta Gerçekleşir:
Menepoz Dünya genelinde 51 yaş civarlarında ki bayanlarda görilebiliyor. Ama ben gencim daha erken derseniz hatta yapmış olursunuz. Çünkü erken menepoza sebep olan etkenler var bunlar;
Aşırı Sigara içmek, beslenme bozukluğu, stres ve çokta etkisi olmayan vejetaryenlik durumları. 40 yaş üzerinde olan kadınların yaşamlarına dikkat etmeleri gerekiyor çünkü 40 yaşından sonra menepoz riski çoğalır.
 
Menepoz Belirtileri Nelerdir;
Çoğu kadının da bildiği en önemli belirti ateş basması olarak bilinir. Aniden gelişen sıcaklık hissi ve kızarıklıklar buna örnek gösterilebilir. Menepoz öncesinde sıkca adet düzensizlikleri de görülebilir. Vajinal kuruluk, ani unutkanlıklar, eklem ağrıları, anlık sinirler ve cinsel ilişkide oluşan ağrılar tüm bunlar menepoz belirtileridir
 
 

Menepoz da olan bayanların bazılarında sağlıksal sorunlar da gelişebilir bunlar kalp ve damar hastalıkları, kemik erimesi vb. Menepoz da iseniz mutlaka belli aralıklarla sağlık kontrollerinizi yaptırmalısınız. Abartılacak bir durum değildir. Sağlıklı bir menepoz dönemi geçirmek istiyorsanız 6 ayda bir mutlaka jinekoloji doktorlarına gidip muayene olmalısınız .
Dikkat: menepoz döneminde sağlıksal sorunların en büyük sebebi Alkol ve sigaradır. Bu ikisinden mutlaka uzak durmalısınız.. 

 
KAYNAKBURDA

Benzer İçerikler
SAĞLIK

Uyurken Ağızdan Neden Su Gelir, Çözümü Nedir ?

SAĞLIK

Kalbi Koruyan Mucizevi 20 Besin

SAĞLIK

Karbonhidrat Nedir, Hangi Besinlerde Bulunur, Faydaları Nelerdir ?

BilgiSAĞLIK

Kan Grubunuz Cinsel Hayatınızı Etkiliyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir