SAĞLIK

Mide (Karın) Ağrısı Nedir ? Sebepleri ve Tedavi Yöntemleri

Mide ve karın ağrısı her insanda görülebilecek bir rahatsızlıktır. Beslenme dengesizliği mide ağrılarının en büyük sebeplerinden biridir. Mide ağrısına ne iyi gelir? Mide ağrısı nasıl geçer? Mide ağrısına hangi yiyecekler iyi gelir? Mide ağrısını ne geçirir? Mide ağrısını süt geçirir mi? Mide ağrısının nedenleri nelerdir? Mide bulantısına, mide yanmasına ve mide üşütmesine ne iyi gelir? Sorularının yanıtları yazımızın devamında…

Mide Ağrısı Nedir Nasıl Gelişir ?
Çeşitli nedenlerden dolayı ortaya çıkabilen mide ağrısı aslında size karın bölgenizde bulunan organlarda normalden farklı bir durum olduğunu belli eder. Bazen nedeni açıkça belli olan bazen de sebebi bilinmeyen ağrılarla karşılaşabilirsiniz. Birçok sebebi olabilen mide ağrısı, en sık görülen yediğiniz yemeğin dokunması ya da gaz yapması gibi durumlarda oluşabilir. Ne kadar sık karşılaşılsa da dikkat edilmesi gereken bir rahatsızlıktır. Ciddi ve uzun soluklu ağrılarla karşılaşan kişilerin kesinlikle doktor kontrolüne gitmesi ve gerekli tetkikleri yaptırması tavsiye edilir.
Mide ağrısı; üşütme, yemeği gereğinden fazla yeme, yemeğin dokunması, yediklerinizin gaz yapması gibi birçok etkenden meydana gelebilir. Mide ağrısı aynı zamanda mide yanması ve ishal belirtileri ile başlayabilir. Ağrı, kişiye anlık kramplar ya da uzun süreli sancılar şeklinde belirti gösterebilir. Böyle ağrılar ile karşılaşmak sizi korkutmasın. Mide ağrısına iyi gelebilecek yöntemler bulunmaktadır. Uyguladığınız yöntemlerin işe yaramaması ya da mide ağrılarınızın ciddiyetinin artması durumunda kesinlikle doktorunuza danışmanız ve tetkikleri yaptırıp soruna kesin çözüm bulmanız gerekmektedir. Bunun sebebi mide ağrıları basit gözükse de mide kanseri, reflü, gastrit gibi önemli ve ciddi sorunlar yaratabilecek rahatsızlıkların da göstergesi olabilmesidir.

Mise (karın) Ağrısına Sebebp Olan En büyük Etkenler:


Gastrit: Mide zarının iltihaplanması durumunda meydana gelir. Bakteri, mideyi koruyan asit dengesini bozar ve gastriti tetikler. En önemli belirtisi midede oluşan ağrı ve yanma hissidir.

Stres: Hayatınızda oluşan stres ve gerginlik vücudunuza direk etki edebilir. Farklı belirtiler gösterebilir, fakat mide ağrısı da bu belirtilerden biridir.

Reflü: Mide asidinin, mideden yemek borusuna doğru geri kaçışına reflü denir. Yemek borusunun arkasındaki yanma dışında, ağza gıdaların ve acı suyun geri gelmesidir. Yutma güçlüğü ve yanma gibi belirtileri sık görülür. Mide ağrısı oluşumuna da sebep olabilmektedir.

Kabızlık: Bağırsak hareketlerinin azalması sonucu boşaltımın yapılmasında güçlük çekilmesi durumudur. Son derece sık karşılaşılan bir problemdir ve mide ve karın ağrısı belirtisine sebep olabilir.

Aşırı Kilo: Normal düzeyin üzerinde kilo almanız ya da kilolu olmanız sağlığınız açısından kötü sonuçlara yol açabilir. Aşırı kilolu kişilerde mide ağrısı ve yanma hissi sıkça görülebilir.

Sindirim Problemleri: Sindirim sisteminizin düzgün çalışmadığı zamanlarda midenizde yüksek miktarda toksin birikmesi yaşanabilir ve mide bu durumu belli eden işaretler gönderir. Mide ağrısı da bunlardan biridir.

Aşırı Acı Tüketimi: Acı ve baharatlı yiyecekleri fazla tüketmek size ve midenize zarar verebilir. Ülser ve mide yaralarına sebep olabilir. Midenizde gastrit ve yanmalar gibi birçok rahatsızlık oluşabilir. Bu rahatsızlıklar sonucu mide ağrısı yaşama ihtimaliniz oldukça yüksektir.

Sigara ve Alkol : Sigara ve alkolün zararları midenizi de etkileyerek mide ağrısı gibi etkiler gösterebilir.. Sağlıklı bir yaşam için bunlardan uzak durmanızda fayda vardır.

MİDE AĞRISI TEDAVİ YÖNTEMLERİ


Mide ağrısı tedavisi için ağrıya neden olan faktörleri ortadan kaldırmak gerekir. Bu durumda mide ağrısına iyi gelen ilaçların kullanımı ya da mide ağrısına iyi gelen yiyecekler tüketmek çözüm yolu olabilir. Aynı zamanda şifalı bitkilerle yapılan tedaviler ile mide ağrısı hafifletip giderebilirsiniz.
Mide ağrısına neden olan sebepleri ortadan kaldırmak için ilaç kullanarak tedavi olmak istiyorsanız mutlaka uzman bir doktora görünmelisiniz. Doktor gözetiminde olmadan kesinlikle ilaç kullanmamalısınız. Doktor gözetiminde tedavi olmak bitkilerle yapılan tedavilerden daha kesin çözüm sunacaktır. Her hastalıkta olduğu gibi erken teşhis, mide ağrısının ileride daha büyük sorunlara dönüşmesini engeller. Bu nedenle tüm hastalıklarımızda olduğu gibi mide ağrısında da öncelikle bir doktora görünmek tedavinin en doğru yöntemidir. Doğru bitki ve besinlerde tedavide önemli rol alabilir..

Mide Ağrısına İyi Gelecek Bitki ve Besinler;

Patates: Çiğ patates suyu ve haşlanmış patates olarak tüketildiğinde mide ağrılarınıza son derece iyi gelir. İçindeki lifler sayesinde var ise mide yanmanızı ya da ağrınızı hafifletir.


Yoğurt: Mide sağlığı için oldukça faydalı bir besindir. Doğal bir yoğurt, sindirim sisteminizi geliştirir ve hazımsızlık sonucu oluşabilecek mide ağrılarınızı önler.


Zeytinyağı: Yediğimiz besinlerin sindirimi için safra salgısı gereklidir ve çiğ olarak tüketilen zeytinyağı safra salgısını destekleyerek mide ağrılarınıza son derece etkili olur.


Zencefil Çayı: Zencefil sindirim sistemi için oldukça yararlı bir bitkidir. Mide ağrısı tedavisinde sıkça kullanılan zencefil çayı bir çay kaşığı bal ile oldukça keyifli ve yararlı bir içecek haline gelir.


Rezene Çayı: Rezene bitkisi, gaz giderici ve mide ve karın ağrısı azaltıcı özelliklere sahiptir. Günde 2 bardak rezene çayı içmeniz mide ağrılarınızı geçirebilir.


Limonlu Sıcak Su: Yüksek asit içermesi sebebiyle limon, sindirime yardımcı olur. Özellikle hazımsızlıktan dolayı karın ağrısı çekiyorsanız oldukça etkili bir yöntemdir.


Sıcak Su Torbası: Sıkça kullanılan ve herkes tarafından bilinen bu yöntem de mide ağrısında etkilidir. Soğuk algınlığı gibi durumlarda ayaklara konulmasıyla ağrının etkisi azaltılabilir.


Az Yağlı Besinler: Yağsız ya da az yağlı besinler sindirim sisteminizi ve midenizi yormayacağı için ağrı oluşmasını engeller. Mide ağrınız var ise az yağlı besinleri tercih etmeniz size daha iyi gelecektir.


Lif İçeren Besinler: Kabızlık gibi rahatsızlıklar sonucu mide ağrısı oluşabildiği için lifli besinler son derece sağlıklı bir seçim olur. İçinde bulunan lifler sindirim sistemine yardımcı olur ve midenizin ağrısına engel olur.


Maden Suyu: Doğal maden suları mide asidinin dengelenmesini sağlar. Şeker içermeyen, sade, doğal maden sularını tercih etmeniz durumunda mide asidinin artmasını engeller ve mide ağrınıza iyi gelir.


Tahin: Mide ağrısına iyi gelen önemli bir besindir. Sabah akşam 2 yemek kaşığı yenilebilir. Kullanıldığı zaman mide ağrılarınıza iyi gelme ihtimali yüksektir.

Benzer İçerikler
SAĞLIK

Uyurken Ağızdan Neden Su Gelir, Çözümü Nedir ?

SAĞLIK

Kalbi Koruyan Mucizevi 20 Besin

SAĞLIK

Karbonhidrat Nedir, Hangi Besinlerde Bulunur, Faydaları Nelerdir ?

BilgiSAĞLIK

Kan Grubunuz Cinsel Hayatınızı Etkiliyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir