BilgiSAĞLIK

Onkoloji Nedir?

Tümörleri inceleyen tıp dalına Onkoloji denir. Oncos (=şişlik) ve logos (=bilim) Latince kelimelerinin bir araya gelmesi ile oluşmuş tıbbi bir deyimdir.

ONKOLOJİ NEDİR

Daha detaylı açıklamak gerekirse, Onkoloji; vücutta varolan tümörlerin oluşumu, nedenleri, tanısı, tedavisi ve kalıtımla ilişkisini inceleyen bilim dalıdır. Kanserli hücreleri incelediği gibi kanserli olmayan hücreleride inceleyen sağlık dalıdır. . Kanserin ilaçla tedavisi anlamına gelen Kemoterapi uygulamalarını inceleyen tıbbi onkoloji aynı zamanda kanserden korunma, kanser taraması ve erken tanı uygulamalarını da inceler.

Onkoloji İle Uğraşan Disiplinler Hakkında Bilgiler;

Bunlar, cerrahi onkoloji, tıbbi onkoloji ve radyasyon onkolojisidir. Ortak çalışma ile hastaların tedavisi ve takibini daha yakından izlenebilmektedir. Cerrahi onkoloji hastalığın tanısının konmasında ve hastadaki mevcut tümörün çıkarılmasında oldukça önemlidir. Pek çok cerrahi disiplin bu grup içerisindedir. “Genel Cerrahi, Kulak-Burun-Boğaz, Beyin Cerrahisi, Göğüs Cerrahi, ortopedi, vb.” bulunmaktadır. Tanı konan hastalara cerrahi tedavi sonrasında veya ameliyat olamayacak kadar yayılmış hastalığı olanlarda tedaviye kanser ilaçları ve radyoterapi ile devam edilir. Kanser hastalıklarının ilaçla tedavisi Tıbbi Onkoloji (çocukluk çağında Pediatrik Onkoloji) tarafından, radyoterapi ile tedavisi ise Radyasyon Onkolojisi tarafından yapılır. Tüm bu süreçlerden de anlaşılacağı gibi kanser birden fazla tıp disiplininin birlikte çalışmasını gerektirir .

KAYNAKBURDA.NET

Benzer İçerikler
BilgiYaşam

Meditasyon Nedir, Nasıl yapılır, Faydaları Nelerdir ?

SAĞLIK

Uyurken Ağızdan Neden Su Gelir, Çözümü Nedir ?

BilgiPsikoloji

6. His Nedir, Altıncı His Duyusu Gerçekten Varmıdır ?

SAĞLIK

Kalbi Koruyan Mucizevi 20 Besin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir