SAĞLIK

Sindirim Sistemi İçin En Faydalı 9 Besin

Bağırsaklar, sindirim sisteminin düzenli ve sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlayan en önemli organlardan biridir. Yanlış ve düzensiz beslenme sindirim sistemine ciddi zararlar verebilir.İshal, kabızlık, gaz, şişkinlik gibi sorunlara yol açabilir.Tüm bu sorunların gelişmemesi ve sindirim sisteminin sağlıklı ve düzenli çalışmasına yardımcı çok önemli besinler vardır. İşte o çok önemli besinler…

SARIMSAK


Sağlıklı bir vücut için öncelikle sindirim sisteminin düzenli sorunsuz çalışması gerekir. Bu konuda antibiyotik görevi gören sarımsak en faydalı besinlerden biridir. Sarımsak, içerdiği birçok vitamin ile bağırsaklarda bir savunma sistemi oluşturur. Sebze ile pişirilen yemeklerde pişmeye yakın atılan 1 baş sarımsak ya da yemeklerin yanında tüketilen çiğ sarımsak bağırsakları temizler ve oluşan ağrıları giderir. Sarımsağın çiğ tüketilmesi bağırsak için çok fayda sağlar. Eğer pişirilecekse de ısı 50 dereceden fazla olmamalıdır, çünkü yüksek ısı içerisindeki etken ve önemli bir madde olan ‘ALİCİNİ’ yok edebilir.

BAKLAGİLLER
Yüksek oranda lif içeren fasulye, bezelye ve mercimek gibi baklagiller sağlıklı bir bağırsak hareketine büyük bir destek sağlar. 1 bardak haşlanmış bezelye 16 gram, 1 bardak pişmiş mercimek ise 15 gram lif içerir ve bu miktar günlük lif ihtiyacının neredeyse yarısını karşılar. Bağırsakları çalıştıran bakliyat ürünleri aynı zamanda protein ve demir gibi mineraller açısından zengindirler. Bu özellikleri ile et ürünlerine alternatif olarak kullanılabilirler. Bakliyatı yemek olarak veya salatalara, çorbalara, pilav ve makarnalara katarak tüketebilirsiniz.

KEPEKLİ TAHILLAR


Bakliyat ürünleri gibi kepekli tahıllarda yüksek oranda besin lifi içerir. Kepekli tahılları sabah kahvaltılarınızda gevrek olarak sütle birlikte tüketebilirsiniz. Gün içinde ise yüksek kalorili atıştırmalıklar yerine, bir avuç kepekli tahıllardan üretilen kahvaltılık gevrek yemek boş ve faydasız kalori alımına sağlıklı bir alternatif olacaktır.

SEBZELER


Bağırsaklara iyi gelen sebzeler arasında ilk sıralarda enginar, brokoli, şalgam, mısır, Brüksel lahanası ve patates gösterilmektedir. Bu saydığımız sebzeleri tüketmeniz bağırsak sisteminizin daha iyi çalışmasını sağlayacaktır.

TAZE MEYVELER


Meyveler lif bakımından zengindir ve günlük ihtiyacınız olan vitamin ve minerallerin çoğunu almanıza yardımcı olur. Örneğin 1 fincan ahududu yaklaşık 8 gram, orta boy bir armut ise 5.5 gram lif içerir. Diğer yüksek lifli meyveler arasında kabuklu elma, portakal, çilek ve muzu sayabiliriz.

PIRASA


Bağırsak sağlığı için vücuttaki yararlı bakterilerin artmasında pırasanın büyük rolü vardır. Yararlı bakterilerin arttırılmasında lif içeren doğal besinler en önemli yiyeceklerdir. Kış aylarının vazgeçilmez besini pırasa, bir çeşit lif olan inülini vücuda çokça sağlar. İnülin; bağırsaklarda sağlıklı bakterilere dönüşen, iyi bakterilerin beslenip, çoğalması için önemli bir yardımcı maddedir.

KEMİK SUYU


Bağırsaklar normal fonksiyonlarını sürdürürken bakteri, toksin, virüs, ağır metal gibi birçok zararlı madde ile karşı karşıya kalabilir. Bunun için bağırsakların güçlendirilmesi gerekir. Sağlıklı bir bağırsak florasında kemik sularının önemli bir rolü vardır. Vitamin ve minarellerin dışında jelatin, doğal yağlar ve sağlıklı aminoasitler içeren kemik suyu bağırsakların onarılması ve güçlenmesi için oldukça faydalıdır. Kemik suları, yemeklere ve çorbalara eklenerek tüketilebilir.

SU


Gıdalar yoluyla alınan liflerin sindirilmesi, bağırsakların daha kolay çalışması için gün boyu alınan sıvı miktarı sindirim için önemlidir. Bu sıvının kahve ve çay gibi içecekler yerine su olarak alınması daha faydalıdır. Yetersiz su tüketimi bağırsakların sertleşmesine ve tuvalete çıkmada zorlanmaya neden olabilir. Tuvalet ihtiyacı sırasında ağrılara da sebep olabilmektedir.

KURU MEYVELER


kurutulmuş incir, kuru kayısı, kuru erik gibi kurutulmuş meyveler bol miktarda besin lifi içermektedir. Bu tip kuru meyveleri atıştırmalık olarak tüketerek hem öğünler arasındaki açlık hissini bastırabilir hem de sindirim sisteminin daha sağlıklı çalışmasını sağlayabilirsiniz. Kuru meyveleri çayda ve salatalarınıza ekleyerekte tüketebilirsiniz.


KAYNAKBURDA

Benzer İçerikler
SAĞLIK

Uyurken Ağızdan Neden Su Gelir, Çözümü Nedir ?

SAĞLIK

Kalbi Koruyan Mucizevi 20 Besin

SAĞLIK

Karbonhidrat Nedir, Hangi Besinlerde Bulunur, Faydaları Nelerdir ?

BilgiSAĞLIK

Kan Grubunuz Cinsel Hayatınızı Etkiliyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir