SAĞLIK

Uyurken Ağızdan Neden Su Gelir, Çözümü Nedir ?


Birçok insanın uyurken karşılaştığı sorunlardan biridir ağızdan su gelmesi, peki neden gelir, Nasıl durdurulabilir ?


Uyurken ağzınızdan su gelmesi ağızda kuruluğa neden olmakla birlikte bir çok sağlık sorununun da habercisi olabilir. Genellikle küçük çocuklarda ve bebeklerde görülen bu durumun belli bir yaş sınırlaması bulunmamaktadır. Her yaştan insanda gece uyurken ağızdan su gelmesi durumu görülebilir. Ağzınızdan su gelmesinden şikâyetçiyseniz ve bu durum herhangi bir sağlık sorununa işaret etmiyorsa kendi çabalarınız ve yöntemlerinizle bu sorunu çözebilirsiniz..


Ağzı açık uyumak ve bu şekilde uyunduğunda ağızdan su gelmesi, yanlış uyku pozisyonu, diş problemleri, alerji, reflü, parkinson hastalığı, diş çıkarma, ilaçlara ait yan etkiler, sinir sistemi bozuklukları, ağız anatomisinde problem ve kıl kurdu gibi etkilerden dolayı ağızdan su gelme olayı gerçekleşebilir.Örneğin yastığınız alçak geliyorsa yüksek bir yastıkla değiştirebilirsiniz. Veya geniz eti veya burunda anatomik bozukluk bulunuyorsa Kulak Burun Boğaz doktoruna gidilerek durum anlatılmalı ve gerekli tedaviye başlanmalıdır.

Salyanın nedeni solumun sisteminde oluşan rahatsızlıklar ile de ilişkili olabilir. Burunda et parçasının olması, soğuk algınlığı gibi hastalıklar nedeni ile oluşan tıkanıklıklar, genizde et olması gibi durumlarda salya görülebilmektedir.

Hastalıkların neden olduğu salya aynı zamanda yatış pozisyonundan da etkilenebilir. Özellikle kişi yan yatıyorsa ve ağzındaki salya dışarı çıkıyorsa sırtüstü yatmayı denemelidir.Midede ekşime, bademcik şişmesi ve kullanılan bazı ilaçların yan etkileri kişinin uyurken ağzından salya gelmesine neden olabilmektedir.


İLAÇLARIN ETKİSİ


Kimi ilaçlar fazla tükürük salgılanmasına yol açabilir. Örneğin bazı antibiyotikler hipersalivasyona sebep olur. Bu da uyku esnasında ağızdan sıvı gelmesine sebep olabilir..

UYKU APNESİ


Eğer uyku apnesi şüpheniz varsa, doktorla görüşmeniz gerekiyor. Tedavi süreci için ilaç, aparat ya da cerrahi operasyonu düşünmeniz gerekebilir.

SİNÜSLERİN TEMİZLİĞİ


Ağızdan tükürük akmasının ana nedenlerinden biri, kişinin ağzından nefes almasına ve dolayısıyla tükürük akıtmasına sebep olan tıkanık burundur. Burun ve sinüs kanallarının temizlenmesi ile kişi daha rahat nefes alır, gece uykusunda ağzını açmayacağı için yastığını ıslatmaz. Bunun için doktora başvurabilirsiniz ya da yatmadan önce sıcak bir duş alıp burnunuzu açabilirsiniz. Vick’s, okaliptüs yağı ya da lavanta yağı gibi aromalar da nefes açmaya yardımcı olacaktır. Ayrıca bir üst solunum yolu enfeksiyonunuz varsa mutlaka doktora gidip tedavi olmayı da ihmal etmeyin. Burun tıkanıklıklarınız ağızdan nefes almanıza sebep olur. Buda Uyurken ağızdan sıvı akmasına neden olabilir.

FAZLA KİLO


Uyku apnesi ve birçok uyku sorunu fazla kilolar ile birlikte geldiği için, sağlıklı bir kiloda kalmak bu rahatısızlıkları önlemeye yardımcı olacaktır. Kilo sadece bu sorunu tetiklemez birçok hastalıklara sebep olabilir. Uzman bir Diyetsyene giderek kilo vermek için çözüm arayabilirsiniz.

Bu gibi rahatsızlık veren durumlarda mutlaka Konu ile alakakalı uzman bir doktorla görüşmelisiniz..

Benzer İçerikler
SAĞLIK

Kalbi Koruyan Mucizevi 20 Besin

SAĞLIK

Karbonhidrat Nedir, Hangi Besinlerde Bulunur, Faydaları Nelerdir ?

BilgiSAĞLIK

Kan Grubunuz Cinsel Hayatınızı Etkiliyor

SAĞLIK

Mide (Karın) Ağrısı Nedir ? Sebepleri ve Tedavi Yöntemleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir