SAĞLIK

Vertigo Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Veritgo

Vertigo, sizin veya gördüklerinizin döndüğünü hissetmenize yol açan bir histir. Sıklıkla bulantı, kusma ve denge kaybı görülebilir. Vertigo  halk arasında genellikle baş dönmesi olarak da bilinmektedir. Fakat  gerçekte her baş dönmesi vertigo’dur diyemeyiz. Vertigoda ataklar belli belirsiz olabileceği gibi, kişinin günlük işlerini yapmasına engel olacak kadar şiddetli de olabilir.

Vertigo nedenleri nelerdir?

Vertigo başlıca merkezi sinir sistemi ve iç kulak hastalıklarından dolayı kaynaklanır. Benign paroksizmal pozisyonel vertigo (BPPV) en sık görülen vertigo tipidir. Bu vertigo çeşidinde 15 saniye yada bir kaç dakika kadar süren, genellikle başın hareketini takiben oluşan şiddetli baş dönmesi görülür. Başı öne arkaya sallamak veya yatakta dönme sonucu ortaya çıkabilir. Genellikle yaşı ilerlemiş kişilerde görülür. Solunum yolu hastalıkları ve baş bölgesine kan akışının azalması bu duruma yol açar. Bulgular rahatsız edici olsa da  BPPV iyi huylu bir rahatsızlıktır.

Vertigo labirentit ve vestibüler nörit denilen iç kulağın iltihaplanması sonucu gelişir. Ana sebep genellikle virüslerdir. En sık rastlanılan etkenler grip, kızamık, kızamıkçık, herpes, kabakulak, çocuk felci, hepatit ve EBV virüsleridir. Baş dönmesi ile birlikte duyma kaybı da olabilir.

Vertigonun görüldüğü diğer bir hastalık ise Meniere hastalığıdır. Meniere hastalığında vertigo belirtileri dışında kulak çınlaması ve işitme kaybı görülür. Meniere hastalığı ataklar ve yatışma dönemleri şeklinde seyreder. Hastalığın nedeni tam olarak bilinmese de kafa travmaları, virüsler, kalıtım ve alerji nedenler arasında gösterilmektedir.

Vertigo belirtileri

Vertigoda kişi kendisinin veya etrafındakilerin döndüğüne dair bir duyguya kapılır. Vertigoya bulantı, kusma, anormal göz hareketleri ve terleme de eşlik edebilir. İşitme kaybı ve kulak çınlaması görülebilir. Görme bozukluğu, yürümede zorlanma ve bilinç değişiklikleri tabloya eşlik edebilir. Vertigoya eşlik eden problemler vertigoya neden olan esas hastalığa göre değişiklikler gösterebilir.

Doktora ne zaman Gidilmelidir??

Vertigo ile birlikte aşağıdaki belirtiler varsa hemen doktora başvurmanız sağlığınız için çok önem arz eder:

 • Çift görme
 • Konuşma güçlüğü
 • Baş ağrısı
 • Kol ve bacaklarda güçsüzlük
 • Denge kaybı
 • Bilinç kaybı

Vertigo tedavisi :

Vertigo tedavisi hastalığa göre yapılır. Orta kulak enfeksiyonu varsa antibiyotikler kullanılır. Kulakta iyileşmeyen enfeksiyon varsa cerrahi tedavi de gerekebilir. Menier hastalığında hastalara tuzsuz diyet ve idrar söktürücü ilaçlar verilir. Benign paroksizmal pozisyonel vertigoda (BPPV) hastalık bir kaç hafta veya ayda kendiliğinden sonlanır. Bu durumdaki hastaya hekimler bazı pozisyonel manevralar yapabilirler. Düzelmeyen hastalara yönelik nadiren düzelmeyen hastalara iç kulağa yönelik cerrahi düşünülebilir. BPPV li hastalar ani baş hareketlerinden kaçınmalı, bol istirahat etmeli, bol sıvı tüketmelidirler. Yüksekte çalışmaktan ve tehlikeli cihaz kullanmaktan kaçınmalıdırlar. Vertigo tedavisinde fizik tedavi de kullanılmaktadır. Vertigo tedavisi esnasında kafein, tütün ve alkolden uzak durmak gereklidir.

Vertigo’dan Korunma Yolları

 • Stresten uzak durun
 • Sağlıklı beslenerek bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirin
 • Her gün 1 avuç fındık, ceviz, badem tüketin
 • Herhangi bir duyarlılığınız veya rahatsızlığınız yoksa protein içerikli gıdalar tüketin.
 • D vitamini için mümkün olduğu kadar güneşlenin
 • Yemeklerinizde tuzu azaltın
 • Kahve, çay gibi içecekler yerine bol miktarda su tüketin
 • Hafif ve düzenli şekilde sporu hayatınıza adapte edin.

Benzer İçerikler
SAĞLIK

Uyurken Ağızdan Neden Su Gelir, Çözümü Nedir ?

SAĞLIK

Kalbi Koruyan Mucizevi 20 Besin

SAĞLIK

Karbonhidrat Nedir, Hangi Besinlerde Bulunur, Faydaları Nelerdir ?

BilgiSAĞLIK

Kan Grubunuz Cinsel Hayatınızı Etkiliyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir