SİNEMA

IMDb Sıralamasına Göre En İyi 30 Hint Filmi

Bollywood yapımlarına ilgi duyuyorsanız, sizde hint filmleri hayranıysanız aşağıdaki listemize göz atmanızı öneririz. İşte en iyi hindistan filmleri

30- Peranbu (2018) – IMDb 8,2

peranbu rotterdam film festival images photos


Tür: Dram
Dubai’de 10 yıl çalıştıktan sonra karısının onu terk edip, başkasıyla kaçması üzerine; spastik engelli olan kızı Paapa’ya bakmak için geri dönen bir babanın Genç kız olmaya başlayan kızının bakımı, duyguları ve arzuları karşısında bir de toplum ve hayatla başa çıkabilme çabasının hikayesi

29- Vada Chennai (2018) – IMDb 8,2


Tür: Aksiyon , Suç
Chennai’nin kuzeyinde yaşayan bir genç karambol oyuncusu ister istemez bir savaşın ortasına atlayacaktır. İki gangsterin birbirleri ile olan savaşına katılacak olan genç oyuncu, aslında hayatının en büyük hatalarından birisini yapmıştır. Ama artık bu yoldan geri dönüş yoktur. Bu yüzden gereği neyse onu yapıp bu işten en kolay şekilde sıyrılmak için bir şeyler yapmaya başlayacaktır..

28- Dhuruvangal Pathinaaru (2016) – IMDb 8,2


Tür: Aksiyon , Gizem , Suç
Bir polis memuru, bir davanın soruşturulması sırasında sağ bacağını bir kazada kaybettikten sonra emekliliğe ayrılır. Beş yıl sonra, hikayesini arkadaşının oğluna anlatırken geçmişini yeniden yaşamaya başlar.

27- Uri: The Surgical Strike (2019) – IMDb 8,2


Tür: Dram, Aksiyon
Kötü bir şey öngörmeyen sıradan bir gün, bir Hint kentinin sakinlerinin hayatında en karası oldu. Korkunç bir güç patlaması yüzlerce insanın hayatını aldı ve binlerce insanı evsiz bıraktı. Hükümet derhal hareket etmeye ve olanlardan sorumlu teröristleri yok etmek için mümkün olan her şeyi yapmaya karar verdi. Birincisi, kötülük cezalandırılmalıdır ve ikincisi, kimse buna tekrar izin veremez. Özel birim, sadece altı savaşçı tarafından tamamlanacak gizli bir görevi dikkatle planladı. Onlar en iyilerin iyisidir ve yalnızca kendilerine verilen görevle başa çıkabilirler …

26- Khosla Ka Ghosla! (2006) – IMDb 8,2


Tür: Komedi
Çocukları yetişkin olduğu için artık yeni bir eve taşınmaları gerektiğini düşünen khosla (Anupam Kher), bir arsa satın alır. ama emlakçı aynı arsayı, arsa düşkünü BBoman Irani’ye de satmıştır. khosla, başvurabileceği heryere başvurduğu halde ona yardım edebilecek kimse çıkmaz. bunun üzerine khosla’nın çocukları arsayı geri alabilmek için sahtekarlığa başvuracaktır.bu durum khosla’yı hiç memnun etmeyecektir …

25- Kannathil Muthamittal (2002) – IMDb 8,2


Tür: Dram , Savaş
Kannathil Muthamittal, geçmişi ile ilgili gerçekleri öğrenen genç bir kızın yaşadıklarını konu ediyor. Dhileepan ve Shyama, evli bir çifttir. Genç bir kadın olan Shyama, evliliklerini çocukla taçlandırmak istese de Dhileepan, ülkelerine barış gelen kadar çocuk sahibi olmamaları gerektiğini düşünür. Fakat hayatları planladıkları gibi olmaz ve Shyama hamile kalır. Şehirde yaşanan siyasi olaylar sonucu Dhileepan kaçıp saklanmak zorunda kalınca, eşi babasının evine geri döner. Fakat bebekleri dünyaya geldikten sonra Shyama, kocasının yanına gidebilmek için bebeğini bırakır. Bir başına bırakılan bebeği fark eden Thiruchelvan, onu evlatlık almaya karar verir. Ancak önünde büyük bir engel vardır. Thiruchelvan’ın, bebeği evlatlık edinebilmesi için evli olması gerekir. Thiruchelvan, Indra ile evlenip önündeki engelleri aşar ve bebeği evlatlık alır. Aile, Amudha adını verdikleri bebeklerine dokuz yaşını doldurduğunda evlatlık olduğunu ve isterse biyolojik ailesini arayabileceğini söyler. Öğrendikleri karşısında oldukça şaşıran küçük kız öz anne ve babasını aramaya karar verir. Amudha, Thiruchelvan ile birlikte geçmişini öğrenebilmek için zorlu bir yolculuğa koyulur.

24- Aparajito (1956) – IMDb 8,2


Tür: Dram
Bir Brahman rahibi olan baba Harihar kutsal mekânlarda vaaz vererek evin geçimini sağlamaya çalışır. Ailenin eline az da olsa ilk kez düzenli olarak para geçmeye başlar. Ancak bu göreceli ferah günler çabucak sona erer ve Harihar hastalanır ve ölür. Eşinin ölümü üzerine önce varlıklı bir ailenin yanında aşçılık yapmaya başlayan anne Sarbojaya, daha sonra amcasının daveti üzerine onların köyüne gelerek oğluyla birlikte amcasının evine yerleşir.Köydeki okula yazılan Apu zekâsı ve çalışkanlığıyla öğretmenlerinin dikkatini çeker. Onunla özel olarak ilgilenen müdür ve bazı öğretmenler Apu’ya okuması için müfredat dışı çok çeşitli kitaplar verirler. Bütün bu kitapları gaz lambası ışığında hiç doymayan bir iştahla bir çırpıda okuyup özümseyen Apu sene sonu sınavlarında orta öğrenim öğrencileri arasında bölgede en iyi derecelerden birini yaparak Kalküta’da İngilizce eğitim veren bir kolejde okumak için burs kazanır. Onun babası gibi bir din adamı olmasını isteyen annesi, Apu’nun kendisinden uzaklaşacağı fikrinden pek hoşlanmaz, ama Apu bu konuda kararlıdır, kendisine yeni ufuklar açacağına inandığı büyük kente yüksek öğrenime gidecektir.Artık bir delikanlı olan Apu (bu noktadan sonra artık onu aktör Smaran Ghosal canlandırır) bir yandan Kalküta’da koleje devam ederken, bir yandan da harçlığını çıkarmak için bir matbaada çalışmaya başlar. Bu sırada annesi köyde hastalanır ve ölür. Apu annesi ölürken yanında olamamıştır. Birkaç parça eşyasını toplayan Apu Kalküta’ya döner.

23- Thani Oruvan (2015) – IMDb 8,2


Tür: Aksiyon , Gerilim
Genç bir polis ve dahi bir suçlu arasındaki kedi fare oyunu. Tempoyu hiç kaybetmeyen, anlatımı ve finali ile keyif veren izlenmesi gereken filmlerden kaçırmayın..

22- Guide (1965) – IMDb 8,3


Tür: Dram
Eski bir rehber geçmişine yansır ve köylüleri yönlendirmek için manevi bilgeliği aramak için aşkı yitirir.

21- Andhadhun (2018) – IMDb 8,3


Tür: Komedi, Gerilim
Andhadhun, şahit olmadığı bir suçun içerisine sürüklenip hayatı değişen görme engelli bir piyanistin hikayesini konu ediyor. Görme engelli bir piyanist olan Akash, Londra’da vereceği konseri için hazırlanmaktadır. Tam da bu sırada 70’li yılların ünlü bir oyuncusu olan Pramod Sinha ile bir restoranda tanışan Akash, beklemediği bir teklif ile karşı karşıya kalır. Pramod, eşi Simi’ye unutulmaz bir sürpriz hazırlamak istemektedir ve bunun için de Akash’a iş teklif eder. Akash, kendisinden evlerine gidip özel bir konser vermesini isteyen ünlü oyuncunun teklifini geri çevirmek istemez. İşi kabul edip, sözleştikleri gün konser vermek için eve giden Akash’ın hayatında artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktır. Kendisini bir anda esrarengiz olayların içerisinde bulan ve şahit olmadığı bir suç yüzünden hayatı değişen Akash, içine düştüğü durumdan kurtulmayı başarabilecek midir?

20- Chupke Chupke (1975) – IMDb 8,3


Tür: Dram , komedi, romantik
Şakacı yeni evlenmiş bir koca, karısının ailesi, arkadaşlarınında içinde olduğu bir film

19- 96 (2018) – IMDb 8,3


Tür: Romantik
İki lise sevgilisi 22 yıl sonra bir araya gelip bir akşam boyunca geçmişlerini hatırlatır.

18- Aruvi (2016) – IMDb 8,3


Tür: Fantastik
Aruvi, giderek büyüyen ekonomik, sosyal ve tüketici bir toplumda doğum büyüyen genç bir kızın hikayesini anlatıyor. Oldukça nazik bir yapıda olan genç kız topluma ayak uydurmakta bir hayli zorlanır. İnsanlara karşı zorlayıcı olmaya karar verdiğinde hayatı tahmin ettiğinden bambaşka bir hal alır.

17- Thalapathi (1991) – IMDb 8,3


Tür: Dram , Suç
Surya adında bir gecekonduda yetişen bir yetim, Devaraj adında iyi bir suç patronu olur .Büyüdükçe tehtitler artmaya başlayacaktır.

16- Jaane Bhi Do Yaaro (1983) – IMDb 8,3


Tür: Komedi, Dram
Kendi fotoğraf stüdyolarını kurmaya çalışan iki arkadaş, yolsuzluk ve cinayetlerle karşı karşıya kalırlar ve suçluları aydınlatmak için mücadele etmek zorundalar.

15- Pariyerum Perumal (2018) – IMDB 8,3


Tür: Dram
Senaryosu aşk üzerine kurulu güzel bir dram filmidir..

14- Dangal (2016) – IMDb 8,4


Tür: Biyografi
Dangal, Hintli Mahavir Singh Phogat’ın hikayesini anlatıyor. Mahavir Singh Phogat bir güreş hayranıdır. İki küçük kızına da güreş öğretmeye karar verir. İki kız, Babita Kumari ve Geeta Phogat, çocukluklarından başlayarak güreş eğitimi alarak büyürler. Büyüdüklerinde iki kız da güreşte iddialı isimler olmuştur. Geeta Phogat 2010 Commonwealth Oyunları’nda altın madalya kazanarak güreşte bu dalda ödül kazanan ilk kadın güreşçi olurken, kız kardeşi Babita da gümüş madalyayı alır. Genç kadın güreşçiler başarıya giden yol boyunca sosyal şekillendirmenin baskısıyla da mücadele etmek zorunda kalacaktır…

13- 3 Ahmak (2009) – IMDb 8,4


Tür: Dram , Komedi , Romantik
Hindistan’ın en iyi mühendislik okuluna başlayan öğrencilerin hayatını anlatıyor özet olarak. Sistemin daima yarış üzerine kurulu olduğu, herkesin en iyi olmaya çabaladığı bir okulda sistemi değiştirmeye çalışan bir öğrenci ve onun en yakın 2 arkadaşı. Başlarından geçenler, hayattan aslında ne istedikleri. Ranco karakterinin başrol oynadığı film dram ve komedi türünü en iyi şekilde harmanlayıp bize öğretici bir film olmakta.

12- Her Çocuk Özeldir (2007) – IMDb 8,4


Tür: Dram
Her Çocuk Özeldir, problemli bir çocuk ve onun hayatını değiştiren bir öğretmenin hikayesini anlatıyor. 8 yaşındaki Ishaan Awasthi, hiç kimse tarafından taktir edilmeyen bir çocuktur. Okulda dersleri kötüdür, üstelik arkadaşları ile de sık sık kavga eder. Arkadaşları, öğretmenleri ve ailesi tarafından dışlanan Ishaan, ailesi tarafından disipline sokulması için yatılı okula gönderilir. Burada da durum pek farklı değildir. Ta ki resim öğretmeni Ram Shankar ile yanışana kadar. Ishaan’ın çok mutsuz ve yalnız bir çocuk olduğunu fark eden Ram, bunun nedenini araştırmaya başlar. Onun aslında çok özel bir çocuk olduğunu anlayan öğretmen, sabır ve özenle Ishan’ın kendisini bulmasına yardımcı olur.

11- Apur Sansar (1959) – IMDb 8,4


Tür: Dram
Apu Üçlemesi’nin sonuncu filminde bir aşkın filizlenmesinin ve sonrasında olanların yürek burkan hikayesine tanık oluruz. Roy Apu, Kalküta’nın merkezinde kiralık bir odada yaşayan genç bir adamdır. Liseyi bitirdikten sonra iş aramaya başlar. Aslında en büyük isteği, yaşadığı iyi kötü bütün maceralarını bir kitapta toplamaktır. Sonra Pulu adlı ile karşılaşır. Pulu, ona bir sonraki yolculuğunda eşlik edecektir. Aparna’nın düğününe katılmak üzere giderler fakat işler çok karışır. Kültüre alışmaya çalışan Apu’nun hayatı, katıldığı bu düğünle çözmek istediği kültürel sorunlarla birleşerek neredeyse tersine dönecektir.

10- Manichitrathazhu (1993) – IMDb 8,4


Tür: Komedi, Müzikal
Eski bir bungalovda yasak bir oda açıldığında, intikam sahibi bir dansçının ruhu serbest bırakılır.

9- Ratsasan (2018) – IMDb 8,4


Tür: Aksiyon , Dram , Romantik
Arun adında ki bir adam aslında bir film yapımcısı olmak istemektedir. Her zaman amacı bu olmuştur. Ama son zamanlarda yaşadıkları onun tüm hevesini kırmaya başlamıştır. Bir taraftan aile kısıtlamaları, bir taraftan da insanların ona olmayan inancı onu düşündürmeye başlamıştır. Her zaman gittiği yerde önüne bir engel çıkmaya başlamıştır. Artık tam anlamıyla hayallerinden vazgeçmiştir. Bir polis memuru olup yoluna devam etme kararı almıştır. Aslında bu kararı zorunlu olarak almıştır. Çünkü her geçen gün hayata daha fazla geç kalmaktadır. Bu yüzden istediği değil rahat edeceği bir şeyler yapmak zorundadır.

8- Black Friday (2004) – IMDb 8,4


Tür: Dram
Black Friday, 1993 yılında Bombay’da meydana gelen patlamalar sonrasında yapılan soruşturmaları konu ediyor. 2 Mart 1993 yılında Bombay’da meydana gelen patlamaların ardından polis memuru Rakesh Maria olayla ilgili araştırma yapmaya başlar. Rakesh şehir kaosa sürükleyen suçluları yakalamaya kararlıdır. Bomba ile dolu birkaç araç bulan Rakesh yaptığı soruşturmaların ardından güçlü bir iş adamı olan Tiger Menon’ın bombaları finanse ettiğini keşfeder. Soruşturma ile ilgili önemli bilgiler elde eden Rakesh’in gerçeklere ulaşabilmesi için az bir zamanı kalmıştır. Hussain Zaid’in aynı isimli romanından uyarlanan filmin yönetmen koltuğunda Anurag Kashyap oturuyor. Başrolünde Kay Kay Menon’un yer aldığı filmin oyuncu kadrosunda ayrıca Pavan Malhotra, Aditya Srivastava, Dibyendu Bhattacharya, Kishore Kadam gibi isimler yer alıyor.

7- Vikram Vedha (2017) – IMDb 8,5


Tür: Gerilim
Vikram Vedha, bir polis memuru ile çete lideri arasındaki kedi fare oyununu konu ediyor. Sert bir polis memuru olan Vikram işinde oldukça başarılıdır. Fakat bu sefer peşine düştüğü kaçak onu biraz zorlar. Vikram, ortağı Simon ile suç örgütü lideri Vedha’nın peşine düşer. Vedha ve çetesini yakalamak için özel bir birlikte oluşturulur. Düzenlenen bir operasyon ile köşeye sıkıştırılan ekip ile çıkan çatışmada Vedha’nın en güvendiği adamını öldürür. Bu durum işin kişisel bir hal almasına neden olur ve tüm dengeler değişir. Pushkar ve Gayathri’nin yönetmen koltuğunda oturduğu filmin oyuncu kadrosunda Madhavan, Vijay Sethupathi, Prem, Varalaxmi Sarathkumar, Shraddha Srinath gibi isimler yer alıyor.

6- Pather Panchali (1955) – IMDb 8,5


Tür: Dram
Apu, Bengal’in küçük bir köyünde yaşayan bir çocuktur. Bir şair ve bir din adamı olan babası ailesini ayakta tutacak kadar para kazanamamaktadır. Bu sebeple Apu’nun ailesinin hayat standartları oldukça düşüktür. Apu’nun kardeşi olan Durga komşuların evinden bir şeyler çalarak hırsızlık yapmakta ve ailesine katkı sağlamaya çalışmaktadır. Annesi ise hayatını oldukça zor hale getiren yaşlı halalarının baskılarına karşı ayakta durmaya çalışmaktadır. Babasının hastalanması sonucu işlerin zaman ilerledikçe de daha iyiye doğru gitmeyeceği ortaya çıkacaktır..

5- Gol Maal (1979) – IMDb 8,5


Tür: Romantik, Komedi
Bir adamın işini güvence altına almak için basit yalanlar uydurur. Patronu şüphelendiğinde daha karmaşık yalanlara dönüşür.

4- Anbe Sivam (2003) – IMDb 8,5


Tür: Macera
Anbe Sivam, reklam yönetmeni olan Anbarasu ile komünist bir sendikacı olan Nallasivam’ın yollarını kesişmesinin ardından değişen hayatlarını konu ediyor.

3- Nayakan (1987) – IMDb 8,5


Tür: Gerilim
Tamilnadu’da yaşayan genç bir adam, babasının bir polis tarafından soğukkanlılıkla öldürülmesine şahit olur. Babasının intikamını almak isteyen adam, polisi takip eder ve onu öldürür. Bombay’a kaçan adam burada zamanla bir mafya lideri haline gelir. Mani Ratnam’ın yönetmen koltuğunda oturduğu filmin oyuncu kadrosunda Kamal Haasan, Saranya Ponvannan, Delhi Ganesh, Janagaraj gibi isimler yer alıyor.

2- Drishyam (2013) – IMDb 8,6


Tür: gerilim, Dram
Drishyam, ailesini kanunun karanlık tarafından korumaya çalışan bir adamın hikayesini anlatıyor. Kerala’da kablolu tv ağı sahibi olan Georgekutty, karısı ve iki kızı ile birlikte mutlu bir yaşam sürmektedir. Fakat kızı Anju’nun çıktığı okul gezisi tüm ailenin hayatını alt üst eder. Gezi sırasında Anju ile tanışan bir adam, genç kızı videoya çeker ve ona şantaj yapmaya başlar. Bu esnada çıkan kavga sırasında adam Anju ve Rani tarafından kazara öldürülür. Georgekutty, ailesini bu karanlık dünyadan kurtarmak için zorlu bir mücadeleye girişir. Jeethu Joseph’in yönetmenliğini ve senaristliğini üstlendiği fimin oyuncu kadrosunda Mohanlal, Meena, Ansiba, Esther gibi isimler yer alıyor..

1- Anand (1971) – IMDb 8,7


Tür: Aile , Dram
Doktor Bhaksar, tıp alanındaki başarılarının yanı sıra, yazar olarak da tanınan biridir. Ölümcül bir hastalıkla mücadele eden hastası Anand’ı anlattığı kitabıyla bir edebiyat ödülü bile kazanmıştır. Çok ağır bir kanserle yaşayan Anand, buna rağmen güleryüzlü ve neşeli olmayı başarmaktadır. Son günlerinin de tadını çıkarmaya çalışan Anand’ın en büyük destekçilerinden biri de doktoru Bhaksar’dır..

Benzer İçerikler
SanatSİNEMA

Süper Kahramanlara Benzeyen Türk Ünlüler

SİNEMA

Tüm Zamanların En İyi Yetişkin Erotik İçerikli 35 Filmi

SİNEMA

Gelmiş Geçmiş En İyi 50 Korku ve Gerilim Filmi

SİNEMA

IMDB Sıralamasına Göre En İyi 30 Jason Statham Filmi - Jason Statham Filmleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir