Cep MobilTEKNOLOJİ

HotSpot Nedir? HotSpot İnternet Paylaşımı

HotSpot, Wi-Fi kablosuz erişim teknolojisi kullanılarak halka açık kablosuz internet erişim noktalarıdır. Bu erişim hizmetleri hizmet sağlayıcı niteliklerine göre ücretli veya ücretsiz olabilmektedir. Standart bir kablosuz internet paylaşımından temel farkı çeşitli kullanıcı doğrulama yöntemleri ile desteklenmesidir..

Kamuya açık alanlarda ücretsiz olarak internete erişimi sağlayan Wi-Fi HotSpot teknolojisi alışveriş merkezleri, oteller, kafeler ve havaalanları gibi birçok yerde hizmete sunulmaktadır. HotSpotlar kullanıcılara her an her yerde internete erişim imkânı sunarken aynı zamanda güvenlik açıklıklarına da maruz bırakmaktadır. Norton tarafından Haziran 2016’da yayınlanan Wi-Fi Risk raporuna göre Public Wi-Fi ağlarında kullanıcıların %22’sinin bankacılık uygulamalarını kullandığını, %56’sının sosyal medya hesaplarını ziyaret ettiğini, %38’inin fotoğraf veya video paylaştığını ve %58’inin ise email hesaplarına eriştiği belirlenmiştir. Uzmanlar, ücretsiz Wi-Fi ağlarında bu tür hassas bilgileri barındıran uygulamaların kullanılmaması gerektiğini vurgulamaktadırlar.

Güçlü bir şifreleme protokolü uygulanmaması ya da sahte bir HotSpot ağına bağlanabilme gibi risklerden dolayı HotSpotlar genel olarak güvenli ağlar olarak görülmemektedir. Zafiyetleri ve kolayca kırılabilecek bir algoritmaya sahip olduğu ortaya çıkarılan WEP(Wireless Encryption Protocol) protokolü kablosuz ağlarda uygulanan eski bir şifreleme algoritmasıdır. WEP’in yerini alması için geliştirilen WPA/WPA2(Wi-Fi Protected Access) protokolünün de bazı zayıflıkları tespit edilmiştir. Geçtiğimiz Ekim ayında yayınlanan ve cihaz veya platform bağımsız olarak tüm WPA2 tabanlı Wi-Fi ağlarını hedef alan KRACK saldırısı HotSpot ağlarının güvenliğini de hedef alabilmektedir.

KRACK saldırısı, WPA2 protokolünün dörtlü el sıkışma özelliğini hedef almaktadır. Kullanıcı bir Wi-Fi HotSpot ağına bağlandığında mobil cihazı ile Erişim Noktası(Access Point) arasında Dörtlü El Sıkışma olarak adlandırılan kimlik doğrulama protokolü devreye girer. Bu protokol kullanıcının gönderdiği parolanın doğru olup olmadığını denetlemek, cihaz ile erişim noktası arasında şifreli iletişimin sağlanması için gerekli olan anahtarı üretmek gibi güvenlik süreçlerini işletir.  WPA2 standardının ürettiği şifreleme anahtarı yeniden kullanılabilir olmayacak şekilde tekil üretilmektedir. Ancak KRACK, saldırganın el sıkışma sürecini manipüle edip tekrarlama atağında(replay attack) uygulanan yönteme benzer şekilde kurbana zaten kullanımda olan bir şifreleme anahtarını tekrar kullandırtmasına olanak sağlamaktadır. Böylelikle şifreleme anahtarı yeniden kullanılıp mesajlar elde edilebilmektedir. Günümüzde Wi-Fi ağlarının büyük bir çoğunluğunun şifreleme algoritması olarak WPA2’yi kullandığı düşünülürse bu ağların KRACK saldırısına karşı da korunması ve gerekli güncellemelerin uygulanması gerekmektedir.

HotSpot ağlarında görülen bir diğer güvenlik riski ise saldırganlar tarafından oluşturulmuş ve bağlanacak olan kullanıcıların hassas bilgilerine erişim ortamı sunan sahte HotSpot ağlarıdır. Bu sahte ağ, saldırganın kullanıcı ile sunucu arasındaki trafiği izlemesini, bilgilere ekleme yapabilmesini veya değiştirebilmesini sağlayan ortadaki adam(Man in the Middle Attack-MITM) saldırısını gerçekleştirebilmesini sağlar.

Telefonunuzun Wi-Fİ HotSpot özelliği kendi kablosuz ağınızı oluşturabilirsiniz. Üstelik oluşturmuş olduğunuz ağınıza kaç kişinin katılım sağlayabileceğini de siz belirleyebilir ve istediğiniz katılımcıları ağınızdan atabilirsiniz. Wi-Fi HotSpot ile ağınıza  aynı anda 8 kişi katılım sağlayabilir Wi-Fi HotSpot ile kurmuş olduğunuz kablosuz ağa aynı anda en fazla 8 kişi katılım sağlayabilir ve eğer dilerseniz istediğiniz katılımcıları ağınızından atabilir ya da tamamen engelleyebilirsiniz.

KAYNAKBURDA.NET

Benzer İçerikler
BilimTEKNOLOJİ

Devrim Niteliğindeki Parmak İzi İle Sarhoşluk ve Uyuşturucu Testi Geliştirildi

TEKNOLOJİUzay

400 Kişilik Yapay Yerçekimli Uzay Oteli 2025'te Hizmete Başlayacak

Cep Mobil

Android Telefonlar İçin Tasarlanmış En İyi 10 Video Düzenleme Uygulaması

Cep MobilTEKNOLOJİ

Sağlamlığı ile Gündem Olan LG Q70'in Fiyatı ve Teknik Özellikleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir